608 436 941

Nenápadné stoleté výročí

Autor: Václav Adam | Zveřejněno: čtvrtek 17. ledna 2019 | 318x

Vydání prvních československých známek

Naše historie je z větší časti tvořena samými osmičkami. Teda pokud se jedná o významné události: rok 1918 – vznik Československa, rok 1938 – vznik tzv. druhé republiky, rok 1948 – převzetí moci komunisty a v neposlední řadě rok 1968 – intervence vojsk Varšavské smlouvy. Jistě jsme si všichni poslední říjnovou neděli loňského roku na první jmenovaný letopočet vzpomněli. V závěru uplynulého roku, konkrétně 18. prosince, jsme si připomínali ještě jednu významnou událost – vydání prvních československých známek.

Po vzniku samostatného státu 28. 10. 1918 samozřejmě všichni cítili obrovskou národní hrdost a tak ani první československé známky nemohly vyjadřovat nic jiného. Tehdejší ministr pošt vlády Karla Kramáře Jiří Stříbrný proto ihned po převratu pověřil úředníka Jaroslava Lešetického aby zajistil návrh a přípravu prvních československých známek. Do soutěže, kterou zorganizoval, se přihlásilo několik návrhů. Bez většího váhání nakonec Jaroslav Lešetický za vítězný návrh označil známky s motivem Hradčan od akademického malíře Alfonse Muchy.

V podmínkách, které po první světové válce v Československu panovaly, se ihned začalo s výrobou, která byla značně zkomplikovaná nedostatkem kvalitního materiálu potřebného pro tisk známek. Známky byly tištěny formou knihtisku, který tiskl 4x100 kusů známek najednou. První byly vydané hodnoty 5h světle zelená a 10h červená bez perforace. Dne 18. 12. 1918 byly poprvé tyto známky prodávány na poštách v Praze 1, Praze 8 a Praze 12. Známky poštovně použité během prvního dne jsou velmi vzácné. O velké oblíbenosti svědčí i fakt, že emisi Hradčany nakonec tvoří 26 hodnot od 1 haléře až po 1000 haléřů. Většina hodnot byla vydaná až během roku 1919 a platnost všech hodnot byla ukončena 30. 4. 1921.

Ač už je to bezmála 100 let od vydání známek s motivem Hradčan, z těchto známek se stal jakýsi grál československé filatelie a mnoho filatelistů se specializuje pouze na tuto emisi. Jelikož známky byly vydávány neperforované i perforované, byly tištěné knihtiskem specifickou formou, v době nedostatku surovin pro výrobu, existuje mnoho různých barevných variant, druhů perforace, výrobních vad, zkusmých tisků atd.

O prvních československých známkách by se dalo vyprávět hodiny, ale úplně postačí vědět že zobrazovali naše krásné Hradčany. V případě zájmu Klub filatelistů v Trhových Svinech rád poskytne více informací (mailová adresa: kfsviny@seznam.cz).