608 436 941

366 slavných dní v jedné knize

Autor: Petra Vicková | Zveřejněno: 22. října 2020 | 151x

Kdy se poprvé v historických pramenech objevil svinenský hrad? Kdy zapojili v Doudlebech elektřinu a při jaké příležitosti Ločeňáci vyzkoušeli novou benzinovou stříkačku? Odpovědi nabízí historický diář s názvem Doudlebsko den za dnem, který shrnuje slavná výročí z deseti obcí v regionu.

„Před rokem jsem takový projekt s kalendáriem a historickými fotografiemi spatřil v Písku, město letos slaví 777 let. Napadlo mě, že by něco podobného mohlo vzniknout i pro Doudlebsko. Oslovil jsem deset obcí v regionu, zdejší historiky a kronikáře, společně s nimi jsme našli výročí na každý den,“ říká novinář a historik Jan Štifter. Práce mu zabrala více než půl roku a nejsložitější bylo zaplnit všechna okénka v kalendáři. Povedlo se, objevil událost i na přestupný rok – 29. února 1920 byl v Plavě zřízen Spolek divadelních ochotníků.

Publikace Doudlebsko den za dnem soustřeďuje osudové dny z Trhových Svinů, Borovan, Doudleb, Čížkrajic, Římova, Velešína, Ločenic, Ledenic, Svatého Jana nad Malší a Plava. Snímky pocházejí ze soukromých sbírek, objevují se tam také dosud nepublikované fotografie z archivu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Diář nemá konkrétní vročení, lze ho tedy použít na jakýkoliv rok. V prodeji je v KIC Trhové Sviny za 250 Kč.