608 436 941

Kde odpočívají vaši předci?

Autor: Jan Štifter | Zveřejněno: 2. března 2020 | 60x

Vraťme paměť zdejšímu hřbitovu. Zapišme to, co víme, protože za pár let už to vědět nemusíme. S takovou myšlenkou vzniká projekt, který chce zmapovat trhovosvinenský starý hřbitov – cílem je získat co nejvíce informací od místních lidí, kteří ještě vědí, kde býval hrob rodičů nebo prarodičů.

V prostoru okolo kostela nacházeli místo posledního odpočinku trhovosvinenští občané od počátku města, kontinuitu přerušil až socialismus. Zmizely náhrobky a kříže, areál se proměnil v park. Svinenští se ale nevzdali, i v dalších letech přinášeli na zrušené hroby svíčky. Tradice trvá dodnes.

Z iniciativy Kulturního a informačního centra Trhové Sviny a party historiků a patriotů, která se formuje pod facebookovou skupinou Okrašlovací spolek v TS, tak vznikla myšlenka zachytit paměť místa. Polohovací knihy k jednotlivým pohřbům jsou nezvěstné, a tak nezbývá než oslovit pamětníky, aby přišli na hřbitov a ukázali, kde odpočívají jejich blízcí.

Přijďte do pietního parku a vyprávějte. Oceníme i fotografie či jiné dokumenty. Letošní snažení završíme na Památku zesnulých, dušičky, kdy za jednotlivé rody zapálíme na hřbitově svíčku. Na bývalém hřbitově vás budeme čekat v těchto termínech: pátek 17. dubna od 15 do 18 hodin, sobota 23. května od 10 do 14 hodin, neděle 5. července od 10 do 14 hodin. Pro bližší informace volejte 723 859 848 nebo pište na e-mail stifter.jan@seznam.cz. Podělte se s námi o své vzpomínky – ať jednou neodejdou s vámi.