Jaro je tady, slyšet je všady - zpíval operetní zpěvák Jára Pospíšil. Velikonoční svátky jsou v tuto chvíli před námi, v době Vašeho čtení těchto TSL možná už za námi, snad je prožijete/ jste prožili i v užším rodinném kruhu hezky.
Loni jsem psal, že svátky v příštím roce už budou zase v pořádku a prožijeme si je tak, jako vždyckyv minulosti. Bohužel, opak je pravdou. Člověk míní, ale příroda mění.
Ale rád bych se dostal k tomu jinému soudku. Ten je plný toho, co nás teď nejvíce trápí - COVIDU 19. Mnoho lidí onemocnělo a bohužel i mnoho lidí už zemřelo. Lidé v naší zemi , ale i na celém světě jsou již unavení, frustrovaní a smutní, když jim někdo blízký zemřel. Nás nejvíce zajímá zvláště situace u nás.
Ve statistikách úspěšnosti v boji s tímto virem jsme byli loni zjara na prvním místě a letos jsme poslední. Na nás obyčejných lidech je, abychom dodržovali všechna nařízená opatření vlády. Bohužel jsme z toho již značně unaveni a otráveni, protože jednou je od vládních činitelů něco vyřčeno a za pár dnů už je vše zase jinak. Tato situace již trvá dlouho a výsledky? V dnešních dnech je popularita vlády podle výzkumu na historickém minimu. Odborníci předpokládají, že světlo na konci tunelu by se mělo objevit koncem dubna. Prvním předpokladem úspěšnosti je očkování, pokud bude čím. To my ale neovlivníme.
V počátku pandemie si lidé sami šili roušky, ale vakcíny si vyrobit neumíme. Informacemi jsme zahlceni. Odborníci doporučují sledovat zprávy asi 20 minut denně, abychom věděli, co se děje důležitého. Internetové, okamžitě mažte. U nás se říká, že nejlepší je spoléhat se na vlastní rozum. Četl jsem reportáž M. Bernátka,který na vlastní kůži zažil a viděl situaci v nemocnici ve Slaném (podobné je to i v dalších našich nemocnicích). Strávil tam 2 dny, např. pomáhal s estřičkám obracet pacienty, aby se neproleželi, s hygienou apod. Popsal nám pocity "laického dobrovolníka" a myslím, že dosáhl velké důvěryhodnosti. Vyslovuje obdiv k personálu, který je již na pokraji duševních i fyzických sil a hluboce se před ním klaní.
Snad přesvědčil i některé z lidí, kteří hlásají, že počty nemocných v nemocnici jsou vymyšlené. Někdo si snad opravdu myslí, že záběry z nemocnic jsou nahrané? Připomíná mi to čas, kdy vstoupil první člověk na Měsíc. Tehdy se také říkalo, že záběry z výstupu natočili Američané v Nevadské poušti.
Možná by bylo dobré, kdyby do nemocnic s reportérem jel i náš exprezident, který si vychutnával svůj projev před Obecním domem v Praze bez roušky a nabádal lidi, že se nemají zavírat doma, ale spoléhat na vlastní imunitu. Roušky jsou podle něj k ničemu. Jistě mu "děkoval" personál nemocnic, praktičtí lékaři a jejich sestřičky, lidé v očkovacích a testovacích centrech a zvláště lidé, kterým zemřeli jiich blízcí.
Tato jeho slova hnula žlučí i šéfovi lékařské komory, který vyslovil pochybnosti o exprezidentově duševním zdraví. Pan Klaus očkování zpochybňuje a ignoruje. Nebýt očkování, dodnes bychom bojovali s černými neštovicemi, dětskou obrnou, černým kašlem, tuberkulózou, záškrtem atd. Budiž panu exprezidentovi přáno, že prodělal COVID v mírnější formě a mohl si tak přes zákaz opuštění okresu vyjet do Krkonoš. Opravdu dobrý vzor pro část naší populace.
Abych nezapomněl v této souvislosti na pana poslance Volného, kterému postavili za naše peníze v parlamentu hezkou kukaň z plexiskla, aby viděl a byl viděn, protože odmítá nosit respirátor.
Nemohu nevzpomenout ani současného prezidenta, který je znám svými bonmoty. Bohužel některé jsou za hranicí slušnosti. Po předávání Českých lvů (ocenění filmů, herců a s tím spojených profesí) v Rudolfinu si šla část zúčastněných (otestovaných) zakouřit před budovu. Prezident je označil za snobskou sebranku. Co asi dalo práce tuto akci zajistit po stránce organizační a hygienické. Výborná herečka E. Balcerová se cítila právem uražena a dopisem vyzvala prezidenta ke slušnosti. Částečně mu připomněla jeho papalášské manýry, kdy mu na jeho žádost nosili popelník do místností, kde byl zákaz kouření.
Možná je dobré si nyní připomenout Zemanův lví podíl na likvidaci někdejšího Státního zdravotního ústavu založeného v roce 1925. Cituji redaktorku LN J. Machalickou: "Ústav měl reputaci špičkového pracoviště, které vakcíny vyváželo do světa. Kauzu s jeho polistopadovou likvidací detailně líčí J. Uban. Vychází z prostých faktů a je to adrenalinové čtení. Tím spíš, že po 2. sv. válce se jako Ústav sér a očkovacích látek zaměřil na imunobiologický výzkum. Byl to ústav strategického významu a dnes mohl vyrábět vakcíny. V privatizaci byl rozkradený a zničený a skvělá tradice vzala za své. Oprávnění k tomu v roce 1999 dala trojice Zeman, Šlouf, David (jeden z mnoha neschopných ministrů zdravotnictví). K hostině pozvala i další kámoše, jejich výčet bere dech. V této části farmacie jsme byli velmoc a dnes jsme odkázáni na jiné a tak je dobré vědět, komu za to vděčíme."
Někdy si říkám, že by bylo dobré mít v čele státu člověka, který je pro ostatní vzorem a lidé by k němu mohli vzhlížet s úctou. Jako byla třeba pro Angličany královna Alžběta I. Matka a dnes je to její dcera Alžběta II.
Největší dopad bude mít tato doba na školáky, kterým schází školní výuka a také na jejich rodiče, kteří jim musí pomáhat s učením. Těžké je to i pro jejich učitele, kteří musí dětem zajišťovat distanční výuku. Mladým lidem také nejvíce chybí kontakt s kamarády. Omezení mezilidských kontaktů se dotýká samozřejmě i dospělých a členů širší rodiny.
Na mladé lidi bych chtěl apelovat, aby nosili respirátory. Oni mají pocit, že se jim nemůže nic stát, ale mají rodiče a prarodiče, kteří jsou ohroženi nejvíce.
V době, kdy píši tento článek, počet nakažených mírně klesá, klesá i reprodukční číslo. To je dobrá zpráva v tomto marasmu.
Hezky to říká v televizním klipu např. pan Jiří Lukšíček, politický vězeň a skaut:
"V každé době má smysl věřit, že všechno dobře dopadne."