Když jsme loni v září uspořádali na Buškově hamru spíše komorní oslavu svátku svatého Václava, netušili jsme, že se z akce stane pěkná tradice uzavírající letní hamernickou sezónu. A protože se první ročník vydařil, připravili jsme letos, ve čtvrtek 28. 9., ročník druhý s mírně upraveným programem.
Akce začínala ve 13:00 hodin, kdy byl zároveň zahájen zápis soutěžních týmů o jednom až pěti účastnících do vědomostního Svatováclavského kvízu. Přihlásilo se vynikajících 19 týmů, čímž se vytvořil historický rekord, a v půl druhé jsem již začal pokládat otázky vztahující se k Trhovým Svinům, celé oblasti Trhovosvinenska a Novohradska a také k doudlebskému nářečí. Někteří soutěžící možná očekávali historické otázky na téma svatého Václava, s tím však kvíz kromě názvu a data konání neměl nic společného a zaměřoval se především na historii našeho regionu.
Během opravování a vyhodnocování soutěžních listů si mohli návštěvníci pochutnat na pečeném selátku, které pro ně připravil pan Josef Bašta, a asi šest desítek dětí se zase zabavilo v keramické tvořivé dílně, vedené paní Eliškou Plchovou z Domečku. Nechyběla ani ukázka dravců s možností fotografování, navíc probíhaly komentované prohlídky, okořeněné v hamerně prací kovářského učně z místního učiliště.
Všechny týmy se jistě těšily na výsledky a na to, jaké je vlastně finální pořadí a kdo se stal v tomto ročníku vítězem. Od čestného devatenáctého místa jsme pomalu postupovali k první trojici, resp. čtveřici, a každý tým od nás dostal jak diplom, tak dárkový balíček s cenami od našich sponzorů.
Zatímco v případě bodové shody u zadních míst skončilo na stejné pozici více týmů, u třetího a čtvrtého místa již nastal menší „zádrhel“, protože „bronzové“ medaile mohla dostat jenom jedna skupina. Rozstřelová tipovací otázka posunula na 3. místo tým ŘÍZCI, druhé místo následně obsadil tradiční tým HAMA a vítězem se stal tým s dvěma „NEJ“ – nejvyšším počtem bodů a nejoriginálnějším názvem: ČÁPI S MÁKEM.
Hned po vyhodnocení se slova ujala hudební skupina Cmaj7 a její dvouhodinový koncert potěšil všechny generace návštěvníků. My, organizátoři akce, jsme zase byli potěšeni velkou účastí, podporou od sponzorů a také počasím, které bylo po celý den na naší straně a to, že byl konec září, nebylo téměř ani poznat.
Rád bych poděkoval všem kolegům a spolupracovníkům, díky nimž mohla akce vzniknout, panu Karlu Zettlovi, řediteli Domečku a provozovateli Buškova hamru, jenž konání akce podpořil, a také sponzorům, kteří věnovali ceny pro účastníky kvízu. Byli jimi:
- Šárka Floderová, Kulturní a informační centrum Trhové Sviny
- Ing. Lucie Huličková, Květiny z náměstí Trhové Sviny
- Mgr. Michal Jarolímek, Destinační společnost Novohradsko-Doudlebsko
- Marie Kollarová, Restaurace U Kollarů Trhové Sviny
- Marek a Renata Neužilovi, Penzion Marie Žumberk
- Mgr. Jan Štifter
- Ludmila Wanliová
- Karel Zettl, Domeček Trhové Sviny
- pracovníci Pivovaru Jílovice
- a další sponzoři
Závěrem připojuji několik málo ukázkových otázek, které spolu s dalšími tvořily letošní kvíz, a těším se opět na viděnou za rok, 28. září 2024, na Buškově hamru!
Malá ochutnávka letošních otázek:
- Která současná trhovosvinenská ulice nesla dříve označení Gottwaldova? Na Spořilově
- Jak se přezdívalo budově, v níž se narodil protektorátní prezident Emil Hácha? Hostinec U města Hamburku
- Jak se jmenuje malý rybníček na okraji Trhových Svinů, v němž se shromažďovala voda z tzv. Jalové strouhy a následně se rozváděla do městských kašen? Dymáček
- Která stavba v Trhových Svinech je nejvyšší? komín Tepelného hospodářství
- V Horní Stropnici se narodil Ernest Felix Velden, autor receptu na: zmrzlinovou roládu „arctic roll“
- Jak se jmenovalo neprůsvitné sklo vyráběné v buquoyských sklárnách v Novohradských horách? hyalit
- K čemu se používal cejtlík? ke krouhání zelí
- Pokud někdo položil „koprvátko na kuthánek“, co vlastně udělal? položil pokličku na kastrůlek
- Pokud se řeklo, že je někdo „na forhontě“, co to vlastně znamenalo? je na řadě
- Co se skrývá pod jihočeským výrazem „faldovky“? gumovky, holínky