608 436 941

Čápi se vracejí, pomozte s jejich sčítáním

Autor: Připravila Petra Vicková, s použítím podkladů České společnosti ornitologické | Zveřejněno: neděle 21. března 2021 | 53x

Sledujte čapí hnízda v okolí

Dle známé pranostiky 12. března, na svátek svatého Řehoře, čápi letí přes moře. Skutečnost je ale trošku jiná – první čápi již přilétli! Jak ukazuje mapa hnízd čápů bílých na www.birdlife.cz/capi, již celá řada hnízd je již obsazena. Kdy obsadí zbývající hnízda? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická s pomocí široké veřejnosti.

V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda. Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. „Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů,“ domnívá se Dobruská.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha z nich nedostanou.

Trhové Sviny a jejich nejbližší okolí ve výše uvedené mapě zastupují dvě vyznačená hnízda, ale ani na jednom z nich ještě 21. března (datum přípravy tohoto článku) nebyli ptáci pozorováni, záznam o kontrole je jen u jednoho z nich. Nejbližší obsazené hnízdo hlásí Borovany, kam se vrátil pár dospělých ptáků dne 16. března 2021.

I když někteří čápi již přilétli (pravděpodobně jedinci, zimující ve střední nebo jižní Evropě), většina se začne objevovat ještě v následujících dnech. Právě tyto dny jsou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů.

„Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na www.birdlife.cz/capi. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Gabriela Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

I když v posledních letech jsou zaznamenávány i případy zimování čápů na našem území, zůstává tento pták jedním z nejvýraznějších poslů jara a symbolem ptačí migrace. Čápi, kteří se vrátí na naše komíny, budou za sebou mít neuvěřitelně dlouhou cestu.

Míst, kde tráví zimu, je více. Nejvzdálenější je až v Jihoafrické republice, odkud čápi uletí vzdálenost okolo 9 000 kilometrů!

Více informací hledejte na birdlife.cz/capi