608 436 941

Nové auto pro SDH T. Sviny

Autor: Velitel JSDHO Trhové Sviny Ing. Jiří Polák Starosta SDH Trhové Sviny Ing. Karel Polák | Zveřejněno: 18. listopadu 2018 | 566x

Dopravní automobil Volkswagen Transporter převzala jednotka dobrovolných hasičů z Trhových Svinů.

Dopravní automobil Volkswagen Transporter s pohonem všech kol převzala jednotka dobrovolných hasičů z Trhových Svinů za podpory investiční dotace pro JSDH obcí.

Po více než 40 letech obdržela jednotka sboru dobrovolných hasičů města Trhové Sviny nový vůz do svého užívání a to DA-L1Z Volkswagen Transporter T6 4Motion včetně přívěsného vozíku s plachtovou konstrukcí. Za více než 1,4 milionu korun včetně DPH ho pořídilo město Trhové Sviny. Finančními prostředky se také podílelo Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství HZS, Jihočeský kraj a Hasičský fond nadace Agrofert.

Dopravní automobil (DA) dodala společnost Porsche Inter Auto CZ spol. s.r.o., o.z. České Budějovice a.s. ve spolupráci s firmou STS Prachatice, a.s. Je určený k přepravě členů jednotky požární ochrany a základní výbavy, či k přepravě osob při plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva.

Volkswagen Transporter je devítimístný a sedadla jsou umístěna ve třech řadách. Konstrukce upevnění sedadel druhé a třetí řady v podlaze DA umožňuje variabilní uspořádání sedadel včetně vyjmutí jednotlivých sedadel pro možnou evakuaci osob na invalidním vozíku. Díky přívěsnému vozíku je vozidlo schopno přepravit velké množství potřebného vybavení, čímž doplňuje naše vozidla Tatra T815 a Avie AK 31. Nejvyšší povolená hmotnost DA je 3.200 kg, hmotnost nebrzděného přívěsu je 750 kg. Automobil splňuje veškeré požadavky pro kategorii DA-L1Z (městský provoz) a byl ověřen Technickým ústavem požární ochrany.

Vozidlo je vybaveno vznětovým přeplňovaným čtyřválcovým motorem 2.0 TDI s výkonem 110kW splňujícím emisní normu Euro 6. Dále disponuje manuální šestistupňovou převodovkou a výškově stavitelným podvozkem. Vzduchové ovládání podvozku je poháněno samostatným kompresorem. Změna světlé výšky vozidla probíhá pomocí tlačítek na ovládacím panelu nainstalovaném na rámu dveří u řidiče. Ovládání umožňuje provozovat tři režimy: standardní jízdní poloha, zvýšená jízdní poloha pro překonání terénních nerovností a snížený jízdní profil. Při použití zvýšené jízdní polohy se vozidlo zvedne o 20 cm nad standardní stav, což umožňuje lepší průchodnost terénem.

Ve výbavě nechybí vozidlová radiostanice Motorola GM 360, ruční radiostanice Motorola DP2400e, hasicí přístroje práškový a CO2, lékárna – záchranářský batoh pro hasiče, záchranářský nůž s řezačem pásů a rozbíječem skel, magnetické osvětlení a další. Na pravé hraně střechy automobilu je napevno uchycena markýza pro případ dlouhodobých zásahů a ochranu před nepříznivými vlivy počasí. Vnitřní prostory zástavby včetně okolí automobilu jsou osvětleny v LED provedení. Na naše přání byl DA osazen pochozí střechou s protiskluzovým hliníkovým plechem a na střeše umístěna bedna z lehkých slitin. Přístup na střechu je zajištěn žebříkem taktéž s protiskluzovou úpravou a korozivdorného materiálu umístěného na pravých zadních vyztužených dveřích. V zavazadlovém prostoru se nachází vyjímatelný výsuvný prvek pro snadnou manipulaci se zavazadly. Pro zvýšení komfortu cestujících je vozidlo vybaveno nezávislým přídavným topením.

Jak bylo na začátku článku uvedeno, DA je určen pro přepravu členů jednotky či přepravě osob na úseku ochrany obyvatelstva a není tedy vybaven zabudovaným zařízením prvotního zásahu, motorovou stříkačkou ani požárním čerpadlem, jak bylo uvedeno v podmínkách dotačního titulu. Nejedná se tedy o náhradu za technický dopravní automobil Avia AK31 s hmotností nad 3500 kg, kterým naše jednotka disponuje od roku 2007 (r.v.1986) a v brzké budoucnosti bude nutné toto vozidlo nahradit pro zajištění rychlé a účinné akceschopnosti v oblasti požární ochrany na území našeho města a přilehlém okolí.

Nový Volkswagen bude v nejbližších dnech zařazen do výjezdu IZS a všichni členové JSDH Trhové Sviny doufají, že bude přinášet radost i pomoc občanům a zároveň, že hasičských služeb bude potřeba co nejméně.

JSDH Trhové Sviny je zařazena v kategorii JPO III (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce je tvořena členy, kteří vykonávají službu v jednotce požární ochrany dobrovolně, s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace, výjezd jednotky do 10 minut od vyhlášení poplachu jednotce). V současné době má jednotka 14 členů a v případě zájmu rádi mezi sebou přivítáme další podobné nadšence, kteří mají také chuť pomáhat tam, kde je nás potřeba.  Za poslední dva roky se průměrný počet zásahů pohyboval okolo 18 ročně, dlouhodobě je to okolo 12.