608 436 941

MAS Sdružení Růže podpořila talentované děti již podruhé

Autor: Zuzana Guthová | Zveřejněno: čtvrtek 13. února 2020 | 205x

Talent v MASce - 2. ročník

Také letos se sešlo koncem ledna kolem dvou set lidí v Kulturním domě v Trhových Svinech na slavnostním večeru spojeném s oceňováním talentovaných dětí „Talent v MASce“. Za školní rok 2018/2019 MAS ocenila 38 jednotlivců a 6 kolektivů za jejich mimořádné výsledky v různých oblastech činnosti. To je skoro dvakrát tolik, kolik v minulém roce. Máme proto radost, že se náš program dostává více do povědomí veřejnosti a že mladých talentů tu máme opravdu hodně.

„Chceme trochu podpořit hrdost místních lidí, kteří si někdy myslí, že ti šikovní už dávno odešli. My ale víme, že tu máme spoustu šikovných dětí a hlavně obětavých rodičů, trenérů a dalších, kteří jsou ochotní se dětem věnovat a jejich talent v nich rozvíjet“ řekla manažerka MAS Zuzana Guthová, „Máme tu světové i evropské šampiony, mistry republiky i výherce dalších významných soutěží“.

Po krátké zdravici starostky Města Trhové Sviny Mgr. Věry Korčakové, předsedy MAS PhDr. Stanislava Malíka i předsedy Krajského sdružení místních akčních skupin Bc. Tomáše Nováka se předvedli v krátkých vystoupeních vynikající mladí hudebníci.

Začátky ledenického softbalového týmu Žraloků excelujících snad ve všech národních soutěžích představila RNDr. Hanka Korčáková, současná ředitelka DDM České Budějovice. S mistrovskými úrovněmi, které lze dosáhnout v karate, přítomné seznámil Václav Plecer mladší z Borovan.

„Vaše úspěchy nepadají z nebe jako rosa“ oslovil přítomné předseda MAS, „je sice třeba talentu, jak se říká „od Pána Boha“, ale pak už je to jen vaše píle, dřina, pot a slzy. Určitě také někdy slzy radosti. K nim je však nezbytná pomoc vašich učitelů, trenérů a vedoucích, povzbuzení a podpora od rodičů. Dnes jsme tady a chceme děkovat – především vám – našim hvězdám, ale také všem, kteří vás k úspěchu dovedli.“

Šestnáctiletý Vašek Voharčík ze Zborova v rozhovoru do reportáže Jihočeské televize řekl: „Toto ocenění je pro mě významným zakončením mojí kariéry ve hře na elektronické klávesy, teď se na konzervatoři věnuji trubce“. 

Patnáctiletá Gabriela Tlapová z Ločenic zase poznamenala: „Ty maličké i ty starší to musí hrozně motivovat, že si někdo všímá jejich talentu! Je to úžasné, že takhle podporujete mládež!“

Z Nových Hradů byli oceněni Vojta Švarc za 6. místo v národním kole Olympiády z Českého jazyka a jeho sestra Barborka Švarcová (žákyně 9.A ZŠ T. Sviny) za umístění v zlatém pásmu Krajského kola Jihočeského zvonku v sólovém zpěvu. Tomáš Balko byl oceněn za 1. místo v Krajském přeboru dorostenců v karate a Matyáš Hokr za 1. místo v kraji v rapid šachu hochů do osmi let a 1. místo Velké ceny Jihočeského kraje v šachu.

Z Trhových Svinů byli podpořeni: Katka Žohová za vynikající výkony v atletice ( 1. místo krajský pohár sedmiboj, 3. místo MČR skok do výšky ), Jakub Vašíček za vynikající úspěchy v softballu (získal s juniorským týmem Žraloci Ledenice bronzovou medaili na MČR juniorů a byl kvalifikován do národního týmu juniorů na Mistrovství světa 2020), Kristýna Žáková také za vynikající úspěchy v softballu (s týmem Joudrs Praha 1. místo extraliga juniorek; 1. místo kadetky Parma Itálie), Josef Buřič (2. místo mineralogicko geologické olympiády JČ kraje, 7.- 8. místo v celostátním kole geologické olympiády). Z mladých hudebníků získali ocenění Hubert Smolík za hru na dechové nástroje ( 1. cena v kategorii JUNIOR A a JUNIOR CZ I, XII. Mezinárodní interpretační soutěž dechových nástrojů Brno 2019; 2. místo v celostátním kole MŠMT v kategorii "Soubory žesťových nástrojů"), Marek Bulant za hru na klarinet (1. místo v ústředním kole soutěže ZUŠ, klarinetové kvarteto), Ema Králová a Markéta Smolíková za hru na kytaru (1. místo Krajská soutěžní přehlídka "Zlivská kytara 2019"), Matouš Veselý za hru na akordeon (1. místo Krajské kolo soutěže hry na akordeon), Pavla Kunzová za účast na národním projektu Asociace ZUŠ a České filharmonie a společném koncertu vybraných žáků ZUŠ a České filharmonie. Tereza Klímová reprezentovala skvěle hrou na klavír (1. místo Krajské kolo soutěže MŠMT komorní hry s převahou smyčcových nástrojů; Krajská klavírní přehlídka), Marcel Cibulka získal 1. místo Krajské kolo soutěže MŠMT komorní hry s převahou smyčcových nástrojů.

Z Ledenic byly kategorii jednotlivců oceněn mladý softballista Tomáš Trtílek (získal s juniorským týmem Žraloci Ledenice bronzovou medaili na MČR juniorů, byl kvalifikován do národního týmu juniorů na Mistrovství světa 2020), muzikant Vašek Voharčík ze Zborova (1. místo Ústřední kolo soutěže MŠMT na Elektronické klávesové nástroje, Zlaté pásmo za sólový výkon a zlaté pásmo za duo kláves - Mezinárodní soutěž EKN v Považské Bystrici), jeho sestra Hanka Voharčíková (1. místo - Krajské kolo soutěže MŠMT na EKN, Zlaté pásmo za sólový výkon a zlaté pásmo za duo kláves - Mezinárodní soutěž EKN v Považské Bystrici) a Lukáš Hart (2. místo Ústřední kolo MŠMT ve hře na akordeon; Stříbrné pásmo - Mezinárodní akordeonové dny Praha;). V kategorii kolektivů pak zazářili lodní modeláři, kterým se podařilo získat zlato a bronz na Mistrovství světa v kategorii F4A Junior a oceněni byli také mladí softballisti z oddílu Žraloci Ledenice ( žáci 3. místo v ČR, kadeti 2. místo v ČR a junioři 3. místo v ČR).

Z Borovan byli oceněni Lukáš Jenkner (3. místo na Mistrovství ČR 2018; 3. místo na Grand Prix North Bohemia 2018; 3. místo na Bohemia Open 2018), Petr Pelikán (2. místo na Mistrovství ČR 2018), Václav Plecer (skvělé výsledky ve všech kolech v NP dorostu, juniorů, U21 a seniorů 2019), Jitka Maršálková (2. místo MČR v atletice, vícemistryně ČR v atletice, mistryně Jihočeského kraje v atletice) a Taťána Toušková (softball, hraje v týmu české kadetské reprezentace, který získal 3. místo na ME v Záhřebu.)

Benešov nad Černou vynikajícím způsobem reprezentuje Štěpánka Čermáková svojí hrou na akordeon (Klávesy: ústřední kolo MŠMT 1. místo, Akordeon: ústřední kolo MŠMT 1. místo, Akordeon komorní hra - ústřední kolo MŠMT 1. místo, Mezinár. akordeonové dny v Praze - stříbrné pásmo). Karolína Staňková (1. místo Krajské kolo soutěže hry na elektronické klávesové nástroje; 2. místo Ústřední kolo soutěže MŠMT ve hře na EKN ) a hudební soubor Pišingr (1. místo - oblastní kolo Dětská Porta Č. Krumlov; 1. místo - republikové finále Dětská Porta Kroměříž).

Čížkrajice skvěle reprezentuje Jan Kai Marek svojí hrou na akordeon ( 2. místo Ústřední kolo soutěže MŠMT ve hře na akordeon; 1. místo Ústřední kolo soutěže MŠMT ve hře na akordeon - komorní hra)

Z Ločenic byli oceněni sourozenci Gabriela a Lukáš Tlapovi za hru na flétnu. Gabriela získala mimo jiné 1. místo na mezinárodní soutěži mladých interpretů Novohradská flétna 2019 a titul absolutní vítěz. Její bratr Lukáš pak 2. místo mezinárodní soutěž mladých interpretů Novohradská flétna 2019.

Malonty reprezentuje hudební soubor Mabošťan (1. místo Krumlovská dětská porta 2018), ve sportu pak Matěj Faltus (účastí na republikovém finále odznaku všestrannosti olympijských vítězů (desetiboj) a nominací do fotbalové reprezentace U15 ) a Matyáš Udatný (Republikové finále odznaku všestrannosti olympijských vítězů –desetiboj, 18. místo).

Srubec na přehlídce talentovaných dětí reprezentovala Adéla Černá, která získala řadu ocenění v literárních soutěžích.

Ze Svatého Jana nad Malší jsme ocenili mladé flétnisty Tadeáše Tvaroha (1. místo Krajské kolo soutěže MŠMT komorní hra s převahou dechových nástrojů + cena za vyzrálý hudební projev; Zlaté pásmo - Flautování 2019.) a Elišku Martinusovou (1. místo Krajské kolo soutěže MŠMT komorní hra s převahou dechových nástrojů + cena za obohacení flétnového repertoáru).

Z obce Slavče byla nominována mladá gymnastka Šárka Tisoňová, žákyně 6.A ZŠ T. Sviny, ( 17. místo MČR v Jindřichově Hradci, 1. místo ve sportovní gymnastice žen o pohár Českých Budějovic), nadějná literátka Simona Jandová (Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka 3. místo, Literární soutěž Památníku Terezín 2. místo, 2. místo v literární soutěži Jihočeská žabka 2019), a Veronika Vítková za 1. místo v celostátní soutěži ve hře v klarinetovém kvartetu.

Věříme, že i příští rok bude moci podpořit jednotlivce i dětské kolektivy za vynikající úspěchy v soutěžích krajské a vyšší úrovně. Nominace na ocenění dětí do 19 let a dětských kolektivů za úspěchy ve školním roce 2019/2020 bude MAS přijímat od června 2020 do konce října 2020. Nominace přijímáme od škol, vedoucích kroužků, zástupců obcí i rodičů nadaných dětí žijících trvale v regionu MAS.

Formulář ke stažení naleznete na http://mas.sdruzeniruze.cz/talent-v-masce-2018-19/d-15141/p1=7992.

Kompletní text vyjde ve Zpravodaji MAS cca v červnu 2020.

Kompletní fotodokumentaci naleznete zde: https://sokv.rajce.idnes.cz/29.1.2020_TALENT_V_MASCE_2019/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=album-created

Fotky se jmény jednotlivých oceněných pak zde: http://mas.sdruzeniruze.cz/talent-v-masce-2-rocnik-2019/gs-2197

Reportáž Jihočeské televize zde: https://www.jihoceskatelevize.cz/archiv/zpravy/2725.html 


 

.