608 436 941

Sezóna na Buškově hamru začne kvízem a stavěním májky

Autor: Za kolektiv Buškova hamru Matěj Průka | Zveřejněno: středa 8. března 2023 | 13x

Májka a soutěžení budou letošní první akcí v prostředí technické památky

Každoročně se my, coby zaměstnanci Buškova hamru, těšíme na zahájení nové sezóny a na to, co další rok přinese. Jistě jste zaznamenali, že v minulých letech bylo novinek mnoho – ať už kompletní rekonstrukce podkroví stodoly a vybudování expozice, umístění krbových kamen do stodoly, tak nezbytná oprava zázemí toalet. Letos byl nahrazen starý plot novým a hned zjara se expozice i prostranství před hamrem rozrostou o nové interaktivní prvky určené zejména dětským návštěvníkům. V programu dostojí výrazných změn i noční prohlídky, které by měly být odstartovány zhruba v druhé polovině června a od hamernické svatby a křtin nás opět přenesou v čase o kousek dál, tentokrát i s novými postavami.

Po zimním spánku bude hamr probuzen v sobotu 29. dubna ve 12:30 hodin, kdy se stane cílem pochodu Svinenská padesátka. A následující den, v neděli 30. dubna, se otevře již v 10:00 hodin. Program první akce Domečku je naplánován na 15. hodinu, kdy se začne stavět májka a péct selátko. Od 16:00 se jednočlenné až pětičlenné týmy mohou zúčastnit kvízu s názvem „Tradice a pranostiky“. Otázky nás přenesou mnohdy o několik století nazpět a podíváme se společně na to, jak naši předkové trávili svátky v průběhu kalendářního roku, čemu připisovali ochrannou moc, nebo podle čeho odhadovali počasí v následujících měsících. Po vyhodnocení budou oceněni účastníci prvních třech týmů medailemi a odměnami od našich sponzorů.

A jaký bude květnový program? Do neděle 14. 5. bude otevřeno pouze o víkendech a svátcích (tj. v pondělí 1. a 8. května), tradičně od 10:00 do 17:00 hodin. V sobotu 6. května sem navíc zamíří účastníci dalšího pochodu, Svinenských výšlapů, které jsou pořádány místním Kulturním a informačním centrem. Od úterý 16. května bude hamr otevřen už klasicky denně kromě pondělí, opět od 10:00 do 17:00 hodin. Tímto dnem se zároveň zpřístupní i prohlídková trasa a bude možno absolvovat komentovanou exkurzi s průvodcem (vždy v každou celou hodinu, počínaje desátou a konče šestnáctou).

Prostřednictvím těchto článků vás budeme v TSL informovat jak o proběhlých, tak o plánovaných akcích. Aktuální informace naleznete na Facebooku Buškova hamru a rovněž na webových stránkách https://buskuv-hamr.cz/, které prošly v zimních měsících drobnou „rekonstrukcí“ a mimo jiné byla doplněna fotogalerie z některých proběhlých akcí.

Rádi se s vámi všemi shledáme i v letošní sezóně 2023. Již brzy na viděnou!