608 436 941

Noční prohlídky Buškova hamru

Autor: Matěj Průka | Zveřejněno: 17. července 2019 | 130x

Nová aktivita na hamru

Lidé v Trhových Svinech jsou již zvyklí, že se na Buškově hamru pořád něco děje: prohlídky, koncerty, divadla… Od loňského roku se tento kulturní program navíc obohatil o noční prohlídky, které jsou spojeny i s krátkými scénkami, v nichž vystupují historické a pohádkové postavy.

První trojice letošních prohlídek se uskutečnila v pátek 14. června 2019. Ve 20:00, 20:30 a 21:00 hodin si paní průvodkyně převzala malé skupinky návštěvníků a provedla je celým areálem. Samozřejmostí byla návštěva kovárny a hamernického domku. U vantrok si návštěvníci popovídali s vodníkem, v hamerně zase vyslechli starosti hamerníka Buška, o které se mu postarali jeho učedníci. A jestliže víte, že se na hamru vždy pracovalo s ohněm ve výhni, asi vás nepřekvapí, že se tu usadil i jeden povedený čert.

Další kroky návštěvníků vedly do dvora hamru, kde se poprvé setkali s dvěma hamernickými dcerami. Ty řešily, jak už to u dívek bývá, své holčičí problémy. U toho nechyběla ani tetička se svým překvapivým dárkem. V kuchyni na ně zase čekala ne zrovna nadšená paní hamerníková. Ta se s návštěvníky podělila o svou velkou obavu. Přestože však neměla nejlepší náladu, nezapřela svou pohostinnost, a tak každý dostal ochutnat pravou hamernickou klobásku.

Z nočních prohlídek Buškova hamru se stala za tak krátkou dobu opravdu krásná tradice a pokud byste chtěli vědět, co trápilo pana Buška, proč se zlobila jeho manželka nebo o čem mluvila děvčata, přijďte se podívat ve čtvrtek 1. srpna nebo v pátek 16. srpna. A jestli to už letos nestihnete, můžete se zastavit příští rok, kdy bychom chtěli v prohlídkách pokračovat.