MAS Sdružení Růže podpořila talentované děti

Autor: Zuzana Guthová | Zveřejněno: neděle 24. února 2019 | 471x

Talent v MASce - nultý ročník

Na dvě stě lidí se sešlo koncem ledna v Kulturním domě v Trhových Svinech na slavnostním večeru spojeném s oceňováním talentovaných dětí „Talent v MASce“. MAS ocenila výkony celkem 56 dětí, jednotlivců i členů kolektivů s mimořádnými výsledky v různých oblastech.

„Jsme sice malým regionem, ale i u nás žijí šikovné děti“ řekla manažerka MAS Zuzana Guthová, „mnohé se mohou pochlubit medailemi z evropských soutěží nebo i z mistrovství světa“.

Nešlo tu jen o proslovy a rozdávání diplomů a cen, ale i o vystoupení oceněných, kdy zazněly hudební kousky ve špičkovém provedení dětských muzikantů. Když zazněla upravená „Vltava“ od Bedřicha Smetany v podání flétnistů Gabriely Tlapové a Tadeáše Tvaroha, byli dojati snad všichni. Hra Štěpánky Čermákové z Benešova nad Černou na akordeon ohromila svojí profesionalitou. Účastníci si poslechli také esej s názvem Hotel Svět v podání autorky Adély Černé ze Srubce, která vyhrála 2. místo v celostátní literární soutěži.

„Ani nevíte, jaký to je pro ta děcka zážitek, když hrají před nabitým sálem!“ poznamenal otec patnáctilétého Vaška Voharčíka ze Zborova, který má za sebou celou řadu úspěšných vystoupení u nás i v zahraničí.

„Moc děkuji za kluky, že jste nás sem pozvali, byl to pro ně skvělý zážitek“ pochvaloval si Miloslav Faltus, trenér florbalového týmu z Malont, finalistů evropského šampionátu a otec nositelky bronzové medaile z mistrovství světa ve stejném sportu.

Dětem, ale i jejich rodičům, trenérům a učitelům poděkovali za krásné výkony starostka Trhových Svinů Věra Korčaková, předseda MAS Stanislav Malík i krajský radní pro kulturu a venkov Pavel Hroch.

„Talentovaných dětí je hodně, ale jen ti opravdoví dříči mohou dosáhnout špičkových výkonů“, poznamenal Stanislav Malík, předseda MAS, „děti potřebuji kvalitní vedení a my si ceníme toho, že v našem regionu žijí lidé, kteří chtějí s dětmi pracovat, často ve svém volném čase, a dovedou v nich talent rozvíjet“.

Z Nových Hradů byli ocenění Vojtěch Švarc a Josef Štangl, studenti Gymnázia v Trhových Svinech, kteří se umístili na 2. místě v krajském kole Dějepisné soutěže studentů gymnázií a na 16. místě v Česko-slovenském finále Dějepisné soutěže. Oceněny byli i mimořádné výkony Tomáše Balka v karate, který mimo jiné obsadil 2. místo kraji ve své kategorii a na Bohemia Open získal 3. místo.

Z Trhových Svinů byli podpořeni bratři Jakub a David Vašíčkovi za vynikající úspěchy v softballu, kdy spolu s národním týmem ČR obsadili skvělé 7. místo na mistrovství světa v Kanadě, dále 2. místo na Mistrovství ČR Juniorů s týmem Žraloci Ledenice, a David navíc ještě s týmem mužů 3. místo v extralize ČR.

Muzikant Hubert Smolík získal první místo v kraji ve hře na lesní roh a Matěj Hulička druhé místo ve hře na příčnou flétnu.

Pavla Kunzová z Gymnázia Trhové Sviny se umístila na skvělém 3. místě v celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti v oboru Ochrana a tvorba životního prostředí.

Horní Stropnici reprezentoval František Šulista, studující Gymnázium v Trhových Svinech za 2. místo v krajském kole Dějepisné soutěže studentů gymnázií a na 16. místě v Česko-slovenském finále Dějepisné soutěže.

Z Ledenic byl oceněn softbalový oddíl žáků Žraloci Ledenice, který získal nádherné 1. místo na mistrovství ČR. Oceněn byl i Klub lodních modelářů za vynikající výsledky v rámci ČR i mezinárodních soutěží. Karatista Petr Pelikán z Ledenic byl oceněn za 1. a 2. místo v národním poháru dorostu, juniorů a seniorů, za 1. místo v Bohemia Open a 2. místo na mistrovství ČR.

V kategorii umělecké byl oceněn neuvěřitelně všestranný talent Vaška Voharčíka ze Zborova, který hraje na klávesy, na trubku i zpívá, a to za bronz na hudební olympiádě ČR, stříbro na mezinárodní přehlídce ZUŠ.

Z Borovan byly oceněny dvě slečny, a to Annemarie Oesterreicher za 2. místo v mezinárodní soutěži houslových talentů a 1. místo v sólovém zpěvu v okresní soutěži ZUŠ a Isabela Fialková za vynikající výsledky ve hře na zobcovou flétnu. Isabela získala 1. místo v ústředním kole soutěží MŠMT a řadu dalších vynikajících výsledků v krajských soutěžích.

Benešov nad Černou vynikajícím způsobem reprezentuje Štěpánka Čermáková svojí hrou na akordeon. Štěpánka se umístila na Mezinárodních akordeonových dnech v Ostravě ve stříbrném pásmu a excelovala v řadě národních i mezinárodních soutěžích.

Z Ločenic byli oceněni sourozenci Gabriela a Lukáš Tlapovi za hru na flétnu. Gabriela obsadila stříbrné pásmo v národní soutěži, 1. místo v kraji a 1. místo na mezinárodní soutěži Novohradská flétna. Lukáš obsadil ve své kategorii bronzové pásmo v národní soutěži a 1. místo na mezinárodní soutěži Novohradská flétna.

Malonty reprezentuje vynikajícím způsobem oddíl florbalu TJ Hraničář, který na mezinárodním turnaji ve Švédsko vybojoval 2. Místo a v mezinárodním turnaji na Slovensku dokonce 1. místo. O tom, že florbal se zde hraje skutečně na špičkové úrovni, svědčí i fakt, že dcera trenéra Faltuse spolu s národním florbalovým týmem vybojovala bronzovou medaili na mistrovství světa. V Malontech ale žijí i nadějní muzikanti, např. Matěj Hrtus, který obsadil první místo v krajské soutěži v sólové hře na kytaru.

Srubec na přehlídce talentovaných dětí reprezentovala Adéla Černá, které získala 2. místo v celostátní literární soutěži a na česko - slovenském festivalu literární tvorby mládeže čestné uznání.

Ze Sv. Jana nad Malší jsme ocenili Tadeáška Tvaroha za místění ve zlatém pásmu v národní soutěži ve hře na flétnu, za 1. místo v krajské soutěži a za 1. místo v mezinárodní soutěži Novohradská flétna.

Věříme, že i příští rok budeme moci podpořit jednotlivce i dětské kolektivy, poděkovat jim za vynikající úspěchy v soutěžích krajské a vyšší úrovně. Nominace na ocenění dětí do 19 let a dětských kolektivů za úspěchy ve školním roce 2018/2019 bude MAS přijímat od června 2019 do konce října 2019.