608 436 941

Trhové Sviny krok za krokem

Autor: Daniel Kovář | Zveřejněno: úterý 24. listopadu 2020 | 183x

Nová knížka o našem městě

Město Trhové Sviny nepatří sice k největším turistickým „tahákům“, ale nesmíme ho hned srovnávat třeba s Českým Krumlovem. Naopak. Zdejší krajina má svou jedinečnou, podmanivou atmosféru i díky tomu, že leží tak trochu stranou. Přitom tady nalezneme množství historických památek i přírodních krás, a dějiny města jsou neuvěřitelně bohaté. Také proto se v posledních letech daří propagovat místní historii prostřednictvím výstav a publikací, zaměřených obvykle tak, aby oslovily stejnou měrou obyvatele Trhových Svinů i návštěvníky, kteří se tu zastaví třeba jen na chvíli.

S podobnou myšlenkou vznikala i knížka Trhové Sviny krok za krokem. Byly do ní vybrány historicky zajímavé objekty a místa, jednak všeobecně známá, ale jednak i taková, která nezaslouženě unikají pozornosti. Autor se snažil pokud možno z původních zdrojů ověřit údaje o jednotlivých památkách, a v některých případech se podařilo informace upřesnit, nebo dokonce vyvrátit tradované omyly. Za mnohými letopočty, jmény a událostmi stojí dlouhé pátrání v archivních písemnostech, které veřejnost nejspíš neocení. Snad jen archivář si může vychutnat ten pocit, když se po letech vynoří z knih a může hrdě prohlásit: nestalo se to v únoru 1542, ale až v březnu!

Říká se, že věci, které poznáme, máme o to více rádi. Nevím, jestli to platí za všech okolností, asi ne. Ale přál bych jihočeskému městu Trhovým Svinům, aby ho – třebas i prostřednictvím této nové publikace – lidé lépe poznali a uvědomovali si jeho hodnoty.

"Víte, kdo se skrývá za iniciálami MT na svinenské kašně? Proč je na domě vedle radnice český lev? Kde hledat prampouchy nebo čubu? Tyto a podobné zajímavosti najdete v knížce Trhové Sviny krok za krokem."