608 436 941

Kryptoměny. Budoucnost či bublina?

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: sobota 26. ledna 2019 | 140x

Budeme jednou platit pouze digitálně?

Kryptoměny jsou elektronicky tvořené digitální měny/elektornické peníze a jedná se o novodobé platidlo, které vzniklo za účelem zvýšit bezpečnost a rychlost převodů peněz.

V první řadě je třeba se zmínit o tom, co to slovo vůbec znamená. V podstatě se jedná o virtuální měnu, která funguje bez přítomnosti jakýchkoliv bank a vládních autorit. Kryptoměny jsou elektronicky tvořené digitální měny/elektronické peníze a jedná se o novodobé platidlo, které vzniklo za účelem zvýšit bezpečnost a rychlost převodů peněz. Tyto digitální peníze mají reálnou hodnotu danou nabídkou a poptávkou jejich uživatelů.

  • Žádný prostředník – peníze se posílají přímo bez prostředníků, bank a kreditních společností. Uživatelé spolu komunikují přímo skrze P2P sítě.
  • Celosvětová a nezná hranice – je ji možné okamžitě zaslat na druhý konec světa, stejně jako osobě, která se nachází v bezprostřední blízkosti.
  • Neprolomitelná – silné šifrování zaručuje neprolomitelnost.
  • (Pseudo)anonymní – s transakcí nejsou spojené žádné osobní a citlivé údaje.
  • Transparentnost – je plně transparentní díky veřejné databázi zvané blockchain, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti. Nemůže tak dojít k podvrhu. 
  • Nízké či žádné poplatky za transakce – oproti bankám nabízí digitální měny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování transakce minery (těžaři), kteří transakci zařadí do blockchainu.
  • Žádné odmítnuté platby – zaslanou měnu nelze po odeslání nijak stornovat nebo zrušit. Nemůže tedy dojít ani k chargebacku bankou či jinou institucí. 
  • Důvodů ke vzniku kryptoměn je více a každá má svůj význam. Pokud se však budeme bavit o prvotním významu jejich vzniku, tak za to mohou klasické peníze, které donutily lidi přemýšlet nad lepší a bezpečnější formou. Z běžného života určitě víte, že když posíláte peníze do zahraničí, je to drahé a pomalé. Často i převod mezi bankami v České republice trvá několik dní. To se vám s kryptoměnami stát nemůže.

Dalším uváděným důvodem často bývá transparentnost a bezpečí. U klasického převodu přes bankovní účet nevíte, co se s penězi v daný okamžik děje a zároveň někomu poskytujete celou řadu osobních informací.
V případě kryptoměn výše zmíněné problémy neexistují. Převody jsou velmi rychlé a to i u plateb přes celý svět, náklady na převod jsou minimální, transparentnost systému maximální a údaje o vás v zásadě nulové. Pokud chcete obejít byrokracii nebo se jen chcete cítit bezpečněji v dnešním světě, můžete využít kryptoměnu. Kryptoměny můžete koupit ve směnárnách a to buď online nebo ve speciálních automatech, které jsou po celém světě. Například automaty na bitcoiny, což je nejznámější kryptoměna, najdete v Praze, Brně, Ostravě a další budou určitě přibývat. 

A tím se dostáváme k výčtu nejznámějších kryptoměn. Kdo by neslyšel o Bitcoinu, jehož současná hodnota na trhu je 3.660 dolarů za jeden Bitcoin. K dalším namátkou patří třeba Litecoin, Ethereum, Monero, Dash atd.

Lze mít tyto peníze v peněžence?

Ano, ale určitě je nelze nosit v klasické kožené peněžence. Kryptoměnové peněženky jsou elektronický nástroj pro bezpečné uchovávání kryptoměn. Stejně jako vaše vydělané peníze máte na bankovním účtě, i kryptoměny musíte někde bezpečně uschovat. Jak je psáno výše, jedná se o digitální peníze, které nemají žádnou podobu bankovek či mincí, které byste mohli dát do kapsy.
A kde je držet, když ne na každý bankovní účet je lze poslat? Odpověď je velice jednoduchá: V kryptoměnových peněženkách.
Peněženky mají dvě podoby. Buď jsou elektronické (softwarové) nebo mají fyzickou podobu (hardwarové). Pokud se budeme bavit o softwarových peněženkách, tak se prakticky jedná o programy do počítače či aplikace na telefon, které se chovají podobně jako již zmiňované bankovní účty. Hardwarové peněženky si pak můžete představit jako USB flashdisk, nebo malou krabičku, na které lze kryptoměny nahrát. Ty si pak můžete vzít někam s sebou a máte je v bezpečí.
Oba druhy peněženek ukazují, kolik kryptoměn máte, zobrazují adresu (takové “číslo účtu”), díky níž můžete kryptoměnu přijmout a můžete díky nim i kryptoměny na jiné peněženky odesílat.

Je vůbec možné, aby tyto „peníze“ měly nějakou hodnotu?


Hodnota kryptoměn je stejně jako hodnota většiny akcií či zlata dána tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit. Hodnotu (cenu) kryptoměn tedy určuje poptávka a nabídka lidí. Poptávka a nabídka se střetává na kryptoměnových burzách. Zjednodušeně: Pokud více lidí chce kryptoměnu koupit než kolik jich chce kyptoměnu prodat, cena zákonitě roste, protože kupující jsou ochotni zaplatit více.
Investice nebo obchodování kryptoměn, vyžaduje znát jejich smysl a systém, pokud ale investujete do těch nejrozšířenějších, tak se v zásadě není čeho obávat. Nakupování a obchodování kryptoměn je v posledních letech opravdu populární a je možné na tom vydělat velké peníze.

Lze na nich vydělat?

To je otázka, kterou si podle mého názoru denně pokládá obrovská spousta lidí. Způsobů, jak na kryptoměnách vydělat, je hned několik. Co tedy udělat pro to, abych na kryptoměnách vydělal peníze?

  • Kryptoměny můžete koupit a čekat, jak se kurz bude vyvíjet. Za nějakou dobu je můžete případně se ziskem prodat.
  • S kryptoměnami můžete obchodovat, aniž byste je vůbec museli kupovat a držet. Firem, u kterých lze s kryptoměnami spekulovat a obchodovat je celá řada.
  • Těžení kryptoměn. Dříve by tato možnost patřila ke způsobům, jak na kryptoměnách lze vydělat, ale v dnešní době to podle mého názoru již neplatí. Potřebovali byste obrovský počáteční kapitál, levnou elektřinu a hodně zkušeností.

Kupování kryptoměn je jednoduché. Zaregistrujete se na online směnárně (český SimpleCoin). Tam svoje peníze (české koruny) směníte za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura či dolary na dovolenou. To je celé. Jednoduché, že ano?
Obrovská výhoda kryptoměn je v tom, že ceny (kurzy) kryptoměn s malými pauzami již řadu let neustále rostou. Pokud si tedy dnes směníte například 1 000 Kč za bitcoiny či jinou kryptoměnu, za měsíc by hodnota vašich měn mohla být několikanásobná. U menších kryptoměn se můžete setkat například i s tím, že za pár dní hodnota vzroste o stovky procent. Stejně tak však může i klesnout. Poté je samozřejmě možné si peníze převést zpět na koruny, vybrat je na svůj bankovní účet a tím si zabezpečit zisk.

Kde koupit kryptoměny?

Tržní hodnota všech kryptoměn dosáhla v nedávné době tržní kapitalizace přes 400 miliard amerických dolarů. Takže je zřejmé, že kryptoměny již nelze považovat za pouhý koníček skupiny ajťáckých koumáků nebo pochybný prostředek k obchodování s ilegálním zbožím přes internet. Během několika let se kryptoměny staly alternativou k tradičním měnám a jsou používány ve všech oblastech lidské činnosti.
Základní kryptoměny lze koupit např. v automatech, ale mnohem větší výběr máte na online směnárnách (jako např. CoinMate, CoinBase, či Changelly). Ne všechny směnárny jsou ale úplně legitimní. Proto je třeba používat pouze ověřené směnárny.

A mají kryptoměny budoucnost?


Podle návrhu, který odezněl na summitu G20, by kryptoměny měly začít podléhat celosvětovému zdanění, což znamená, že se uvažuje o začlenění kryptoměn do funkční ekonomiky. Mohlo by to znamenat výraznější rozšíření u veřejnosti.
Podle prohlášení ze summitu je cílem vytvořit regulační rámec a systém dohledu nad kryptoměnami. Chtějí tak pomoci v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
Jedním ze způsobů by mohlo být mezinárodní zdanění, které by přineslo větší kontrolu nad mezinárodními pohyby kryptoměn. Znamená to zároveň i to, že se bude budovat celková právní infrastruktura, která v konečném důsledku přiblíží kryptoměny k veřejnosti a přesněji ujasní pravidla jejich používání.
Prozkoumané okolnosti také indikují, že kryptoměnový trh je stále na začátku a je potřeba vzít v úvahu, že naprostá většina kryptoměn teprve chytá svůj dech, případně se ještě nezrodila. Na kryptoměnách a jim přidružených projektech se stále intenzivně pracuje a jejich reálnou hodnotu a využitelnost jim už nic neodpáře. Ať už se jedná o super rychlé a anonymní transakce, nebo nákup tokenizovaných akcií různých společností. (zdroj https://finex.cz, https://kryptomagazin.cz)