Každý jistě zaslechl povzdech, že stará dobrá Nokie vydržela 14 dní bez nabíjení, zatímco dnešní chytré telefony nevydrží nabité kolikrát ani do večera. V tomto případě srovnáváme nesrovnatelné. Stará dobrá Nokie nebyla 24 hodin připojená k internetu, neuměla kromě volání, SMS a populárního hada skoro nic. Nelze ji tedy srovnávat s dnešním chytrým telefonem. Jak to tedy funguje dnes?
Mnoho výrobců láká zákazníky na super rychlé nabíjení. Jde o to, aby si zákazník myslel, že rychleji už to nabít nikdo jiný neumí. Prostě výkonná baterie s rychlým nabíjením. Ve skutečnosti jsou dnešní technologie a složení baterií (správně akumulátorů) stále ještě značně omezené a rádoby rychlé nabíjení je vykoupené rozhodně menší životností baterie. Nejčastěji výrobci používají 2 typy baterií.
Li-Ion = lithium-iontová baterie – hojně využívaný typ baterie, stále však ne ten nejmodernější. Jeho výhodou je úplné potlačení paměťového efektu i iontových problémů, to vše díky jiné konstrukci. Počet nabíjecích cyklů se opět vrátil k hodnotám okolo jednoho tisíce. Při přebíjení baterie může dojít k explozi, při úplném vybití k trvalému poškození. Naštěstí už se jedná o „chytrou“ baterii, v níž zabudované senzory hlídají teplotu, proud a další, a snaží se zabránit extrémům na obou koncích – proto se nedoporučuje kupovat podezřele levné baterie asijských výrobců, které mohou tyto senzory postrádat.
Li-Pol = lithium-polymerová baterie – je nejmodernějším typem baterie, který ve svých smartphonech nejspíš naleznete dnes. Od předchozího typu baterii (kromě značení samozřejmě) v podstatě nerozeznáte. Rozdílem je, že neobsahuje tekutinu, ale polymerový gel, takže pravděpodobnost „vytečení“ baterie je menší. Díky tomu také lze konstrukčně vyrobit baterie o trochu tenčí oproti předchozím.
Je důležité si zapamatovat, že oba typy baterií jsou nabíjeny pulzně, téměř na hranici zničení baterie a toto nabíjení řídí elektronika. V každém případě je nutné, aby byly používány originální nabíječky, protože byly navrženy přesně pro daný telefon a baterii jako celek. Nyní se konečně dostáváme k jádru pudla. Co chceme od našeho chytrého telefonu a jeho baterie? Pokud je nám životnost baterie ukradená, klidně si můžeme koupit silnou nabíječku (s větší watáží 10 - 24W). Baterii nabijeme do jedné hodiny a můžeme si být jisti, že bude téměř po celou dobu žhavá tak, že telefon bude pálit v ruce. Další jistotou bude, že do 2 let baterku zahodíme, protože se značně zkrátí její životnost. Proč? Protože jestli něco Li-Ion a Li-Pol baterie opravdu nesnáší, tak je to vysoká teplota a mráz. Silnou nabíječkou jí tedy zajistíme opravdu pravidelné vysoké teploty a tím zkrátíme životnost.
Konstrukčně je spočítáno, že baterie se optimálně nabíjí jednou desetinou svého výkonu. To je šetrné nabíjení. Výrobci často dodávají k telefonů nabíječky s výkonem 5W. Ty nabijí telefon za 1,5 až za 2,5 hodiny. Od zapojení nabíječky do zásuvky můžeme pozorovat, že z počátku procenta rychle přibývají, ale celý cyklus se zpomalí po dosažení 85 - 90%. Poté elektronika dává menší nabíjecí proud do baterie, aby nedošlo k jejímu přebití, nafouknutí či výbuchu. Zpočátku dosáhneme tedy 80% tak za 30 - 50 minut, zatímco posledních 5% trvá třeba 20 a více minut.
Na trhu můžeme koupit nabíječky s výkonem 10W, 15W či 24W. S nimi velmi rychle dosáhneme 85 - 90% nabití, ale poté dojde k onomu zpomalení. Chytrá elektronika baterie navíc omezí tento výkon tak, že i z 24W nabíječky si vezme pouze 7W, nic víc. Jinak by se prostě ta baterie nafoukla nebo by vybuchla, to je dané její konstrukcí. Pokud si tedy chcete o něco polepšit, postačí místo 5W nabíječky koupit 10W. Kupovat větší nemá smysl.
Jak jsme zmínili za začátku, výrobci kteří opravdu lákají na super rychlé nabíjení svých telefonů, ve skutečnosti zkracují životnost baterií. Někomu to může být samozřejmě jedno, protože si řekne, že do 2 let stejně telefon vymění. Pro ty ostaní platí, že šetrným nabíjením baterií se může dostat až na 4 - 5 let životnosti. To je dostačující, protože za 5 let je každý telefon již morálně zastaralý a na hranici použitelnosti.
Jak se tedy o baterie starat?
Ideální je strčit telefon do nabíječky tehdy, když má baterie 10 - 20%. Nenechat klesnout baterii pod 5%. Baterie nemají rády hluboké vybíjení, takže nenechávejte telefon úplně “chcípnout”. Když už je telefon v nabíječce, nechte ho tam po celou dobu nabíjení až do 100% nabití. Vytahovat ho z nabíječky každých 10 minut a zase ho tam vracet opravdu baterii neprospívá.
Firma Apple u svých iPhonů má speciální režim, který se stará o nabíjení. Funguje to tak, že telefon se učí vaše nabíjecí návyky. Pokud tedy někdo dává telefon nabít přes noc, software to zjistí a nabije baterii na 85%. Poté přestane nabíjet. Někdy k ránu nabíjení opět začne a dokončí se do 100% před tím, než si ho odpojíte. Tím se zabrání zbytečnému přebíjení baterie, což zvýší její životnost.
Existují i způsoby, jak prodloužit výdrž baterie tak, aby vám vydržel telefon nabitý třeba 2 dny. Smartphone má v nastavení spoustu zbytečných funkcí, které vám baterii zatěžují a proto vydrží na nabití jen jeden den nebo méně.
V každém telefonu najdete sekci, ve které je možné sledovat, co vše spotřebovává baterii. U Androidu i iOSu tuto část najdete v nastavení, přesněji pod nabídkou Baterie či Správa napájení. Z tohoto seznamu snadno zjistíte, jaké aplikace zatěžují telefon nejvíce. Na prvním místě většinou najdete samotný displej telefonu, jehož podsvícení je pro baterii nemalou zátěží.
Jas displeje patří mezi největší žrouty energie. Spotřeba energie přitom závisí na úrovní podsvícení, které vydávají zářivky v případě LCD displeje nebo přímo jednotlivé body v případě AMOLED displeje. Většina chytrých telefonů umožňuje nastavit průběžnou změnu jasu obrazovky na základě okolního světla. Pokud však chcete ušetřit baterii, zakažte tuto možnost a snížení úrovně podsvícení proveďte ručně.
Stejně tak můžete snížit spotřebu energie zkrácením doby, po které má obrazovka zhasnout. ideální dobou je například 15 nebo 30 vteřin, není nutné nechat odložený telefon svítit ještě několik minut. Tuto možnost většinou najdete v nastavení systému v sekci Displej.
Zajímavým trikem, pokud vlastníte chytrý telefon s AMOLED displejem, je použití tmavého grafického tématu a nastavení tmavého pozadí. Displeje tohoto typu nepotřebují podsvícení, pro zobrazování totiž využívají malé LED diody. Ty, které se jeví jako černé, jsou ve skutečnosti zhasnuté a šetří tak energii telefonu.
Stejně působí na baterii i GPS, WiFi nebo mobilní data. Proto je pro výdrž baterie lepší, zapínáme-li tato nastavení jen tehdy, když je skutečně potřebujeme. Svůj telefon také můžete zautomatizovat tak, aby tyto moduly zapínal jen v předem nastavených časech nebo pokud jsou splněny určité podmínky.
Obecně platí, že aktualizace aplikací a celého systému opravují chyby, vylepšují výkon celého zařízení a optimalizují výdrž baterie a zefektivňují její využití. Každá další aktualizace systému totiž opravuje chyby reportované přímo uživateli chytrých zařízení. Je tedy vysoce pravděpodobné, že případný problém s nabíjením vývojáři v nové verzi opravili.