608 436 941

Putovní malované kamínky

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: sobota 6. února 2021 | 217x

Našli jste na procházce malovaný kamínek?

Hodně lidí chodí na procházky do přírody. Opravdu hodně. Ať jdete kamkoliv, vždycky potkáte spoustu lidí. Chodit do přírody je pomalu to jediné a zatím povolené vládou, co nám zbylo. Češi si tedy našli novou zábavu. Malované putovní kamínky vytváří čím dál více nadšenců. Malba může být jakákoliv. Všichni autoři ale musí na spodní stranu kamene uvést své poštovní směrovací číslo. Pak je možné dosledovat, kam až doputoval. Kdo se chce do rozmáhající se hry zapojit, měl by svůj nález vyfotografovat a snímek zveřejnit na facebookovém profilu “Kamínky”. Právě tady autoři zjišťují, kam se jejich výtvor dostal. A že to není zábava jen pro pár nadšenců svědčí 270 tisíc lidí, kteří jsou v této facebookové skupině. 

Takže nyní se dá říct i co Čech, to umělec. Motivy maleb jsou velmi rozmanité a dá se říct, že tato hra je také skvělým hnacím motorem při vycházkách s dětmi.Pravidla hry jsou jednoduchá. Správci skupiny vyzývají autory k dodržování základního desatera.

„Kamínky dávejte na bezpečná a viditelná místa. Nevhodná místa: kašny, hřbitovy, pomníky, obchody, nemocnice, kostely, tráva ve městě, u výběhů v zoo, volná příroda,“ uvádějí například. Vhodná umístění jsou například na lavičce v parku, na autobusové zastávce, na pařezu vedle cesty, u sochy, na sklepních okýnkách, na zídce u školky, v čekárně u lékaře, ve vlaku, na rozhledně atd.O materiál na pomalování jistě nebude mít tvůrce nouzi. Pozor by si ale měl dát na výběr barev. Déšť by mu mohl jeho dílo rychle zničit. „Používejte akrylové barvy nebo akrylové fixy, poté přelakujte akrylovým lakem,“ radí desatero.Některým nálezcům se kamínek tak líbí, že si ho nechávají. A to se podle pravidel nesmí: „Víme, že nacházení kamínků je vzrušující, přesto prosíme, nechávejte nějaké i pro ostatní.

Oproti geocachingu, který byl a stále je hitem posledních let, má kamínkaření výhodu. Nepotřebujete k tomu žádné GPS lokátory, není to namáhavá zábava, a tudíž vhodná pro všechny generace. Tzv. „kešky“ jsou často složitě schované na skalách, nedostupných stromech atd. Na druhou stranu kamínky nemůžete „lovit“ cíleně. Většinou se přesnou polohu kamene nedozvíte, velkou roli hraje náhoda. I tak je hledání velice oblíbené jak u dětí, tak dospělých v Česku, ale i ve světě. Malovaná díla hledají také v Rakousku, na Slovensku, v Polsku, Švýcarsku, Německu, Velké Británii nebo Irsku, takže se může stát, že najdete kamínek s cizojazyčným popisem. Takže příjemnou zábavu.