608 436 941

Ptáci a sklo, které zabíjí

Autor: I. Vacková | Zveřejněno: pátek 23. května 2025 | 10x

Možná ani nevíte, že doma máte zabijáka ptáků – skleněnou plochu verandy, oken, skleníku... Možná jste nějakého mrtvého nebo omráčeného ptáka v okolí našli. A chtěli mu pomoci.

Na světě uhyne po srážce s průhlednou nebo zrcadlící výplní více než miliarda ptáků ročně. V Česku je to podle odhadů okolo 1 milionu ptáků za rok. Je to jeden z nejčastějších důvodů, proč u nás ptáci hynou. A přitom tak zbytečný.

Nejčastěji se jedná o zrcadlící pláště obchodních center či moderních výškových domů, průhledné spojovací krčky budov, prosklené stěny zastávek, ale i velká okna zimních zahrad. Největší riziko totiž nastává, když je prosklená plocha umístěná ve větším množství zeleně, kde se pohybuje i velké množství ptáků.

Možná vás napadne otázka: Proč vůbec tak dobří letci jako jsou ptáci, narážejí do skel? Jednak proto, že jsou velmi rychlí - drobní pěvci při přeletech létají rychlostí minimálně 30 km/h, holubi běžně létají rychlostí okolo 70 km/h. V takové rychlosti je náraz do čehokoli nebezpečný.

Navíc, na rozdíl od lidí mají ptáci oči po stranách hlavy a nejostřeji vidí do stran. Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou  ne prostoru, který je před nimi.

A za třetí, ptáci nedovedou rozlišit, co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně na "strom" či z důvodu vyhnání "soka". A průhledné sklo prostě nevidí. Přiznejme si, že my často také ne, jen prostě ze zkušenosti víme, že tam je.

Před časem se začaly na skla lepit siluety dravců, v domnění, že nalepený dravec od místa ostatní ptáky odradí. Jenže ptáci nejsou hloupí, poznají, že nepohybující se černý flek není dravec a flek se zkrátka snaží obletět. Pokud je na skleněné ploše jedna silueta dravce, je to stejné, jakoby na ní nebylo nic. Pod takovými plochami se nachází velké množství mrtvých ptáků.

Jedna silueta dravce prostě nestačí. 

Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby ptáci měli možnost včas si prosklených ploch všimnout a bezpečně se jim vyhnout. K tomu slouží například barvy na sklo, samolepící fólie nebo samolepky nejrůznějších tvarů, barev i motivů – klidně i dravců, ale musí být maximálně 10 cm od sebe a z vnější strany, jinak by v případě zrcadlení nebyly vidět.

Většina ptáků utrpí po nárazu do skla otřes mozku. Pták je omráčený, schoulený, přivírá oči, nereaguje a není schopen se orientovat a odletět. V případě nálezu takto zraněného jedince je potřeba ho dostat do bezpečí, tj. dát ho nejlépe do suché krabice bez vody a potravy a kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Rozhodně není vhodné ho jen umístit na strom a nechat v místě nálezu, může se snadno stát obětí predátorů.

Pomozte ptákům ale jinak – tím, že plochy ve svém okolí zabezpečíte. Stačí závěs, žaluzie, obrázky, polepy. Skleněná plocha musí být vidět. Jděte druhým dobrým příkladem. Samolepky můžete vyrobit třeba s dětmi, použít nejrůznější obrázky a tvary nebo je zakoupit. Pokud nechcete přijít o světlo pronikající do místnosti, můžete využít speciální UV samolepky, které světlo propouští a na okně nejsou pro lidský zrak viditelné. Pořídíte je buď v eshopu České společnosti ornitologické www.zelenadomacnost.cz nebo v prodejně KAPS Comm v Českém Krumlově (a možná i jinde).

Můžete ještě pomoci i jinak. Všímejte si nebezpečných zastávek a zadejte jejich polohu na web Bezpecnezastavky  https://zastavky.birdlife.cz

Z webu ČSO.cz zpracovala