608 436 941

Nastal už čas opustit populární WhatsApp?

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: pondělí 18. ledna 2021 | 33x

Seznamte se s Telegramem a Signalem.

WhatsApp je opravdu hodně populární chatovací aplikace. Používá ji přes 2 miliardy lidí. Mnohým uživatelům však čím dál více vadí, že podmínky používání aplikace se přitvrzují. Vlastníkem je totiž Facebook, takže kdo nemá rád Facebook, tak může mít s WhatsApp problém. To ovšem není to hlavní. Jelikož se zde opět změnila pravidla na ochranu osobních údajů, nastala opravdová mela. Bez odsouhlasení pravidel nelze aplikaci používat a odsouhlasením podmínek dáváte opět více práv Facebooku, který bude moci využívat více informací o vás. Takové informace slouží mimo jiné k lepšímu zacílení reklamy na konkrétního uživatele. WhatsApp už mezitím vysvětlil, že zprávy jednotlivých uživatelů jsou šifrované a zůstanou soukromé. Dodal také, že praxe sdílení některých uživatelských dat s Facebookem není nová a že ji nebude dále posilovat. Svůj záměr hodlá do poloviny května lépe vysvětlovat.Takže je otázkou, jestli zůstat věrný nebo se poohlédnout po jiné aplikaci.

První chatovací aplikací, která by za to stála je Telegram. Používá ho přibližně 500 milionů lidí a každným dnem počet uživatelů roste. K registraci postačí telefonní číslo, e-mail není potřeba. Telegram používá end-to-end šifrování. Veškerou komunikaci mají uživatelé pouze na svých zařízeních. Duchovními otci jsou ruský programátor Nikolaj Durov a jeho bratr – podnikatel Pavel Durov. Mimochodem Durov utekl od WhatsAppu v době, kdy WhatsApp začal patřit Facebooku. Vývojový tým má oficiální sídlo v Dubaji, většina programátorů však původně pochází z Petrohradu. Z hlediska fungování je Telegram opět hodně podobný WhatsAppu – jen není zelený, ale modrý. A nepatří Facebooku. Uživatelé se nemusí dívat na žádné reklamy a neměli by mít obavy ani ze sdílení jakýchkoli dat souvisejících s jejich osobou.

Telegram je open source, nabízí end-to-end šifrování a autodestrukční zprávy. K jeho silným stránkám patří podpora skupin s až 200 000 uživateli, možnost provozovat na platformě veřejné kanály či schopnost sdílet soubory velké až 1,5 GB. Příjemná je také možnost používat aplikaci na více platformách současně – není tak například problém posílat zprávy z mobilu, tabletu a následně pokračovat na počítači. K dispozici jsou také poměrně dobře fungující hlasové hovory. Telegram můžeme chránit heslem, lze také nastavit 2-fázové ověření, které je podobné, jako mají například internetové banky. Zajímavou funkcí je možnost založit “tajný chat”, který se nikde neukládá a jak jsme již říkali, po přečtení zpráv u nich dojde k autodestrukci.

Další aplikací, sice ne tak hezkou, ale velmi spolehlivou je Signal. Navíc ji v nedávné době doporučil například generální ředitel Tesly Elon Musk. No a hned za jeden den přibylo 10 milionů nových uživatelů. Od WhatsAppu se liší především tím, že jde o otevřenou (open source) aplikaci. Podobně, jako WhatsApp, používá k registraci telefonní číslo.

Samozřejmostí je v tomto případě end-to-end šifrování pro bezpečné odesílání i příjem všech typů komunikace s ostatními uživateli. Šifruje se opravdu všechno, včetně hovorů, odeslaných souborů a záloh. Zdrojové kódy aplikace jsou veřejně dostupné na GitHubu, takže si každý (kdo tomu rozumí) může zkontrolovat, co a jak aplikace dělá.

Signal si přízeň uživatelů WhatsAppu získal mimo jiné i vzájemnou podobností a funkčností obou aplikací. S přimhouřením oka se dá tvrdit, že Signal je skoro jako WhatsApp obarvený namodro. Možná to není až taková náhoda – výkonným předsedou Signal Foundation je totiž spoluzakladatel WhatsAppu Brian Action. Signal přináší řadu bezpečnostních výhod – také nabízí například zprávy, které se po nějaké době samy zničí či zabezpečení obrazovky, jež brání uživatelům v pořizování screenshotů. Pokud je tedy bezpečnost jednou z vašich hlavních priorit, pak se Signal jeví jako velmi vhodný kandidát.

Co tedy vybrat? Zde je shrnutí některých detailů obou aplikací.

Co mají Telegram a Signál společné:

  • každý je zdarma a bez reklam
  • k registraci je zapotřebí pouze telefonní číslo
  • jsou multiplatformní
  • každý dbá na bezpečnost a soukromí

Signal používá šifrování ve zprávách a má lépe zabezpečené soukromí. Společnost, která ho vlastní, nemůže vidět vaše zprávy, ani kdyby chtěla. Data se neukládají na serveru, ale pouze ve vašich zařízeních.

Telegram má také šifrování, ale pokud chcete začít tajný chat, musíte tuto funkci zvolit předem. Pokud nezvolíte tajný chat, data jsou uložena na serveru společnosti. U Signalu je tajné všechno hned od začátku.

Společnosti, zabývající se bezpečností na internetu, dokonce tvrdí, že Signal je mnohem více neprůstřelný než Telegram. 

Telegram je hezčí. Můžeme si ho přizpůsobit. 

Signál je strohý a neumožňuje přizpůsobení designu. (co není, může být)

Telegram nabízí skupinový chat až pro 200 tisíc uživatelů najednou. Signal jenom pro 1000 uživatelů najednou ve skupinovém chatu.

Telegram umožňuje poslat soubor o velikosti 2 GB. Signal pouze 100 MB.

Takže závěrem lze říci toto. Obě aplikace jsou mnohem bezpečnější než WhatsApp nebo Facebook messenger, o tom není pochyb. Pokud chcete přesto to nej maximum soukromí a bezpečnosti, tak používejte Signal. Pokud chcete hezčí aplikaci s možností přizpůsobení vzhledu, posílat objemné soubory a chatovat s více než 1000 účastníky v jedné skupině najednou, tak používejte Telegram. Chybu rozhodně neuděláte.

Další populární chatovací aplikace samozřejmě existují také. Jejich výhody a nevýhody můžeme porovnat v některém z dalších článků.