608 436 941

Jak zvládnout práci z domova čili online?

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: neděle 26. dubna 2020 | 25x

Dnes a denně slyšíme, jak mnozí zaměstnanci firem, úředníci, žáci, studenti a učitelé pracují z domova. Jinak řečeno mají home office a téměř veškerou agendu zvládají online. Pokusím se vyzdvihnout některé důležité věci pro tuto práci, ať už pro zaměstnance nebo žáky. Ze současných zkušeností doby virové lze vypozorovat, že u mnohých jedinců či rodin tato online práce skřípe a drhne. Ne vždy je problém jen mezi židlí a klávesnicí. Až tato virová doba pomine, tak hodně odvětví se začne mnohem intenzivněji specializovat na to, aby online práce právě neskřípala. Prostě se bez ní neobejdeme, ať si myslíme, co chceme. Je to stejné, jako nadávat na platební kartu s tím, že “keš je keš”, což sice je pravda, ale budou přibývat obchody, kde jinak než kartou prostě v budoucnu nezaplatíme.

V první řadě je nejdůležitější mít doma dobré internetové připojení čili wifi. Toto připojení začíná poskytovatelem, který vám zajišťuje pokud možno rychlý a stabilní internet. Slovo stabilní je mnohdy mnohem důležitější než slovo rychlý, protože pokud vám každých 5 minut internet vypadne, čeká vás pořádný opruz při práci z domova online. V současnosti již není problém dostat se na rychlé připojení (10 - 30 Mbps, megabit za sekundu) za rozumný peníz kolem 300 Kč měsíčně. 

Druhou důležitou věcí je mít vlastní e-mail. Vlastní e-mail, ne jednu adresu, kterou sdílí i ostatní členové rodiny. Mnoho onlinových nástrojů vyžaduje, aby se student někde zaregistroval, vytvořil si účet, kam mu bude vyučující posílat domácí úkoly, nebo server, kde si bude zaměstnanec vyřizovat komunikaci se zaměstnavatelem atd. Není tedy rozhodně dobré, aby tatínkovi chodily do práce úkoly od paní učitelky, protože děti nemají svou vlastní e-mailovou adresu. Dobrá rada pro budoucnost - vytvořte si na Googlu, na Applu, na Seznamu, na Microsoftu nebo kdekoliv je libo takovou e-mailovou adresu, se kterou vydržíte i do budoucna na studiích. Co tím myslím? Například: princeznickajanicka@seznam.cz nebo lordvoldemort@seznam.cz opravdu nejsou vhodné adresy pro práci na školách nebo v zaměstnáních. E-mailová adresa by měla začínat jménem a příjmením, které je oddělené tečkou.

Tuto e-mailovou adresu si aktivujte také na vašem mobilu. Stejně ho každý drží v ruce 15 hodin denně, tak proč na něm nebýt i informován o příchozích e-mailech. Je to mnohem rychlejší si zkontrolovat poštu na mobilu, než kvůli tomu startovat několikrát za den plechové PC vedle stolu.

Třetí důležitá věc je mít nejlépe vlastní počítač či tablet. Jeden počítač doma sice plně postačí na online nákupy oblečení, elektroniky nebo dovolených, ale pokud jeden člen rodiny potřebuje několik hodin denně pracovat pro školu či firmu, tak se doma budou tvořit na takový počítač fronty a zákonitě bude vzrůstat napětí.

Nyní se dostáváme k nejdůležitějším podmínkám pro práci z domova. Tím je jednak pracovní místo a také disciplína. Pracovním místem pro práci z domova určitě nebude křeslo před televizí, pokud se tedy opravdu chcete na práci či úkoly soustředit. Je dobré vyhledat si klidné místo, kam budete takzvaně “chodit do práce, či do školy”. Do křesla před televizí si můžete odskočit “o přestávce”.

Disciplína. Dodržujte pravidelný pracovní režim, kdy utlumíte mobilní telefon, notifikace na Facebooku a zvonění. Za těchto podmínek budete pracovat určitě zodpovědněji a rychleji, než když budete dělat 10 věcí najednou. Je to o sebekázni. Jinak také můžete zabít celý den a práce žádná hotová nebude. Je to těžké, ale jde to. I tím se člověk učí.

V dalším čísle se seznámíme s některými programy, kde lze vzájemně sdílet jednotlivé úkoly s ostatními.