608 436 941

Konec pozemního DVB-T vysílání

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: sobota 21. září 2019 | 124x

Jak přeladit na DVB-T2?

Změna, která se bude týkat nás všech

Blíže se opět změna, která se bude týkat nás všech. Tou změnou bude nutnost přeladit naše TV programy, tedy pokud již máme novou televizi, která podporuje digitální vysílání DVB-T2. Ještě vysvětlím, co tato zkratka znamená. Digital Video Broadcasting – Terrestrial, čili digitální televizní vysílání - pozemní. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Oproti předchozí verzi nastalo několik změn, avšak hlavní podstata a rozdíly oproti analogovému vysílání zůstaly zachovány. Televizní stanice jsou shlukovány do tzv. multiplexů. Obraz je komprimován do licencovaných formátů MPEG-4 AVC (H.264) či MPEG-H HEVC (H.265) (umožňuje tzv. UHDTV s vysokým rozlišením). Pro nás většinu je důležité, že budeme koukat na běžné TV kanály ČT a podobně s vysokým rozlišením, což je zážitek. 

Trocha historie - 31. 3. 2010 byl spuštěn ostrý provoz celosvětově prvního multiplexu DVB-T2 ve Velké Británii. V Srbsku bylo vysílání zahájeno 21. 3. 2012. Další státy pouze standard testují. Mezi státy, které testují nebo testovaly DVB-T2, patří mimo jiné Rakousko, Německo, Itálie, Slovensko a Česká republika.

Co se nás bude bezprostředně týkat? Konečná fáze přechodu na druhou generaci pozemního televizního digitálního vysílání začne v noci na 28. listopadu 2019. Tehdy bude definitivně vypnutý kanál šířící program České televize ve starém formátu v Praze a okolí. Do půl roku pak z Česka první generace DVB-T zmizí zcela. Začne tak poměrně rychlá akce, která skončí 29. června následujícího roku vypnutím signálu posledního velkého vysílače, který bude do té doby šířit signál první generace pozemního TV vysílání. Česko je na přechod, který je vynucený uvolněním vysílacího pásma 700 MHz ve prospěch mobilní sítě, již nyní připraveno poměrně dobře. Těsně před vypnutím programů ČT navíc uvidí diváci na obrazovce i informační proužek, podobně jako při přechodu z analogového na digitální vysílání před lety. 

České radiokomunikace uvádějí, že již nyní zhruba třetina diváků terestrické televize má vybavení pro příjem DVB-T2. Z toho 21 procent má televizor s podporou tohoto formátu a devět procent má set-top box, který si připojují ke své straší televizi. Televizní přijímač či set-top box s podporou formátu DVB-T2 a kódováním HEVC nejsou zase až tak velkou investicí. Ceny začínají někde kolem 600 Kč za set-top box a nejlevnější televize začíná od 4.000 Kč.

Vedle investice do přijímačů budou muset někteří lidé zaplatit i úpravu anténního rozvodu. To se týká společných antén v bytových a panelových domech. Technici by však měli jen přeladit tzv. anténní vložky, popřípadě doplnit nové. Výměna antény nebude nutná, protože se signál bude šířit ze stejných vysílačů jako doposud.

Vysílání v HD

Jednou z hlavních výhod zemské digitální televize nové generace DVB-T2 je možnost vysílání televizních stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Dnešní DVB-T sítě již toto vysílání umožňují, vejde se do nich však velmi omezený počet HD kanálů. Např. Česká televize po spuštění vysílání ve standardu DVB-T2 plánuje nabídnout v HD kvalitě všechny své stanice.
V přechodné fázi, kdy vedle sebe budou existovat dvě až tři přechodové sítě DVB-T2 a současné vysílací sítě DVB-T, nelze očekávat, že by v DVB-T2 vysílaly v HD kvalitě jiné televizní stanice než programy České televize. Pro HD programy komerčních stanic bude místo až ve finálních DVB-T2 sítích po roce 2020.

Nový vysílací standard DVB-T2 v kombinaci se zvoleným kompresním řešením H.265/HEVC umožní dokonce i vysílání televizních programů v Ultra HD kvalitě. Ta představuje čtyřikrát větší rozlišení než Full HD. S ohledem na vysoké náklady za vysílání, ale také za výrobu obsahu nelze předpokládat, že se začne v UHD brzy standardně vysílat.

Garance DVB-T2 do roku 2030

Po spuštění definitivních sítí pro zemské digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 se na televizním vysílání nebude minimálně do roku 2030 nic měnit. Divákům to dává jistotu, že pokud si například v roce 2017 pořídí nový televizor schopný přijímat signál ve standardu DVB-T2, nebudou jej muset minimálně do roku 2030 měnit ani si k němu dokupovat set-top-box.
K přirozené obměně televizorů v českých domácnostech dochází v průměru jednou za šest let, takže i opozdilci, kteří ponechají nákup přijímače DVB-T2 na poslední chvíli před plánovaným vypínáním dnešního digitálního vysílání DVB-T v roce 2020, využijí nový televizor po celou dobu jeho životnosti