608 436 941

Mobilní aplikace Záchranka

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: úterý 30. dubna 2019 | 130x

Co nainstalovat do smarphonu

Pomocník při hledání polohy zraněných osob

Blíží se léto a s ním doba dovolených a výletů. Každý s sebou má všelijaké pojištění k vodě, do hor, do zahraničí atd, ale přesto by se ještě něco mohlo hodit. Dnes zmíním jednu velice důležitou aplikaci vhodnou k instalaci do vašich smartphonů. Její název je všeříkající a jednoduchý - Záchranka.

Zdravotnická záchranná služba České republiky představila novou mobilní aplikaci ZÁCHRANKA již v roce 2016 a neustále ji vylepšuje. Aplikace Záchranka se stala pomocníkem při hledání polohy zraněných osob, které potřebují pomoc. Pokud tuto aplikaci ještě neznáte, měli byste si ji co nejdříve stáhnout, protože i vám se hodí. Stačí stisknout nouzové tlačítko a odesíláte nouzovou zprávu s vaší přesnou polohou a zároveň vytáčíte rychlou záchrannou službu 155. Aplikace toho umí ale mnohem víc. Nainstalovat ji můžete na telefony s iOS i s Androidem. Pojďme si ji představit.

Člověk nikdy neví, co se mu může na cestách nebo v terénu přihodit. Každý uživatel si v rámci nastavení může do aplikace předvyplnit informace o svých onemocněních, které se odesílají při nouzovém volání na 155, včetně jeho polohy. Děje se tak přes datové služby operátora. Pokud je nemáte, zpráva se odešle jako SMS. Jak to funguje? Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu, či třeba pád cyklisty v lese.

Aplikace nabízí také interaktivní a přehledné návody pro poskytnutí první pomoci. Například během jízdy v autobuse se můžete naučit základy poskytovaní první pomoci. Uživatel v aplikaci nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto. Záchranáři upozorňují, že aplikace v žádném případě nenahrazuje tísňovou linku 155.

Jak to vypadá na smartphonu? 

Když potřebujete rychlou pomoc:

1. ALARM

1. otevřete si aplikaci ZÁCHRANKA ve vašem mobilním zařízení

2. přidržíte po dobu 3 vteřin NOUZOVÉ TLAČÍTKO.

Tím dojde k odeslání nouzové zprávy na číslo 155, a to včetně přesné polohy, kde se nacházíte s vaším mobilním zařízením.

Zároveň dojde k automatickému vytočení čísla 155 záchranné služby.

Záchranná operace začne až v momentě, kdy dojde k telefonickému spojení s operátorem dispečinku.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Zneužití aplikace je trestné! Pokud byste NOUZOVÉ TLAČÍTKO nechtěně aktivovali, lze odeslání nouzové zprávy do 5 vteřin zrušit.

2. LOKÁTOR GPS POLOHY S NAVIGACÍ

LOKÁTOR vám řekne vaši přesnou GPS adresu a ukáže vám, kde je nejbližší lékařská pomoc, zubní lékař, lékárna nebo dokonce automatizovaný externí defibrilátor /AED/.

Mapa zdravotnických zařízení a jiných zájmových bodů se vám hodí ve městě, ale i na obyčejné procházce v lese.

Když se nacházíte poblíž nějaké pomoci, pomůže vám rychlá NAVIGACE, která je součástí aplikace ZÁCHRANKA. Jednoduše vás dovede z mapy na místo pomoci.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Poloha zraněného je odesílána prostřednictvím GPS a v mnoha případech rapidně zvyšuje šanci na přežití.

3. PRŮVODCE PRVNÍ POMOCÍ 

Aplikace ZÁCHRANKA obsahuje také rychlý interaktivní kurz první pomoci, který vám pomůže z té nejhorší situace.

Slouží nejen jako naučný prostředek, ale také pro případ naléhavé první pomoci v reálné situaci – například v tramvaji, při nehodě nebo u vody.

Provede vás nejdůležitějšími kroky při poskytování první pomoci a ukáže vám, co a jak máte přesně dělat při resuscitaci a umělém dýchání.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Při nastavení aplikace ZÁCHRANKA může jednotlivec uvést svá závažná onemocnění, která mohou též při záchraně života hrát zásadní roli.

Záchranka jako mobilní aplikace určitě stojí alespoň za vyzkoušení