608 436 941

Apple Pay - soumrak platebních karet na obzoru

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: neděle 3. března 2019 | 128x

19.února oznámily některé české banky, že zažazují do svého portfolia další metodu bezkontaktního placení s názvem  Apple Pay.

19.února oznámily některé české banky, že zařazují do svého portfolia další metodu bezkontaktního placení s názvem  Apple Pay. Firma Apple tuto metodu zavedla sice již v roce 2014, ale v Evropě trvalo bankám delší dobu než proběhly veškeré přípravné kroky.

Představa placení telefonem či hodinkami může v někom vzbudit jisté rozpaky. S příchodem Apple Pay do ČR si možná kladete otázku, jak moc je Apple Pay bezpečné, co se děje s vašimi platebními údaji v průběhu transakce a kdo všechno může k citlivým informacím získat přístup. Jak je to s bezpečností Apple Pay?

Apple Pay je rozhodně bezpečnější než klasická platební karta. Proč? Již samotná zařízení, s jejichž pomocí můžete Apple Pay používat, disponují vcelku slušnou ochranou proti zcizení, respektive zneužití – jsou chráněny kódy a funkcemi Touch ID (otisk prstu) či Face ID (rozpoznání obličeje) . V případě krádeže navíc můžete na dálku deaktivovat zařízení s Apple Pay, aniž byste museli blokovat asociovanou platební kartu se všemi nepříjemnými následky, které se s takovým opatřením obvykle pojí.

Další výhoda Apple Pay spočívá v tom, že obchody, v nichž službu využijete, o vás nezískají prakticky žádné informace – ať už je to jméno, bydliště, číslo karty nebo bezpečnostní kód. Nemusíte se bát, že vaši platební kartu někdo vyfotil, oskenoval, či se jiným způsobem neoprávněně zmocnil citlivých údajů. Přenos veškerých dat vždy probíhá za přísného šifrování a k detailům transakce nemůže nikdo jiný získat přístup.

Do Iphonu si naskenujete pomocí fotoaparátu vaše platební karty. Celý proces vám během několika sekund potvrdí banka tím, ža zašle unikátní párovací kód, stejně jako je tomu při platbě kartou na internetu. To je vše. Vaše karty můžete nechat doma, protože jsou nahrány do iPhonu. A jak s placením? Platit lze všude, kde mají bezkontaktní terminál. 

Celý trik spočívá v magickém tokenu, který ale není nic jiného, než virtuální platební karta. Tu vám vydá a doručí do iPhonu vydavatel vaší platební karty, tedy společnost MasterCard, Visa nebo American Express. Právě tyto společnosti budou celé řešení zajišťovat, ne Apple. Takže ve chvíli, kdy s telefonem platíte, neplatíte vlastně se svojí kartou, ale s virtuální kartou, která odkazuje pouze kamsi do cloudu vaší karetní (bankovní) společnosti. Až ta následně, naprosto bezpečně, platbu spáruje s vaší plastovou kartou a strhne vám ji z účtu. Důležité ale je, že to obchodníka, který má bezkontaktní terminál, nemusí vůbec zajímat. Protože platba probíhá úplně stejně, jako kdybyste platili plastovou bezkontaktní kartou, a to, jaké číslice se terminál od telefonu dozví, je mu úplně jedno.

Přibývá stále více online obchodů, umožňujících platbu prostřednictvím služby Apple Pay. Ani zde není prakticky žádný důvod k obavám o bezpečnost vaší transakce nebo o citlivé údaje. I v případě online nákupů platí, že je Apple Pay bezpečnější než řada jiných platebních metod. Veškerá data jsou odesílána v šifrované podobě, takže web, u kterého platíte, nemá přístup k podrobnostem o vaší platební kartě

Co se stane, když ztratíte svůj iPhone s aktivovanou službou Apple Pay? Pokud máte aktivovanou službu Najít iPhone, můžete na dálku své zařízení převést do režimu ztráty (Všechna zařízení -> Název zařízení -> Režim ztráty). V případě režimu ztráty se veškeré funkce včetně Apple Pay opět aktivují ve chvíli, kdy své zařízení získáte zpět. Pokud jste přesvědčeni, že jste o své zařízení definitivně přišli, s pomocí služby Najít iPhone můžete vymazat veškeré detaily o vašich platebních kartách.

Bezpečí je jednou z největších výhod systému Apple Pay. Veškeré informace, související s transakcí, s vašimi osobními údaji i s údaji o vašich platebních kartách zůstávají bezpečně uzamčeny v zabezpečeném NFC čipu na vašem zařízení. Tyto údaje nezíská ani prodejce, ani Apple, ani žádná jiná strana. Stoprocentně bezpečné v dnešní době pochopitelně není nic, na Apple Pay se ale v tomto směru můžete rozhodně spolehnout lépe, než na klasické platební karty.

Vypadá celý proces placení složitě? V obchodě 2x stisknete tlačítko na iPhonu, ten si vás ověří podle obličeje nebo otisku prstu a přiložíte iPhone k platebnímu terminálu. Toť vše. Je to rychlejší než lovit kartu z peněženky. Navíc máte v iPhonu přehled o posledních platbách aniž byste otevírali mobilní bankovnictví v aplikacích. Počet platebních karet není omezen.