608 436 941

Budoucnost ohebných displejů

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: pondělí 28. ledna 2019 | 124x

Využití ohebných displejů

Ohebné displeje

Žijeme v době, kdy nás barevné displeje provází doslova na každém kroku. V čekárnách u lékařů, v lékárnách, supermarketech, úřadech, v autech, školách a samozřejmě v kapsech v podobě chytrých telefonů. Výrobní technologie displejů dosáhla prakticky maxima, co se týká barev a jemnosti v rozlišení, kdy lidské oko již není schopno zaznamenat jednotlivé pixely. Přesto se objevují další nápady, kdy se renomovaní výrobci snaží přijít s něčí revolučním. V lednu 2019 se v Las Vegas uskutečnil veletrh spotřební elektroniky CES (Consumer Elekctronic Show). Tam se daly spatřit první vlaštovky v této oblasti. Na první pohled vypadá lákavě, mít chytrý telefon, ze kterého lze dle potřeby udělat vetší tablet pouhým ohnutím či narovnáním.

V Las Vegas sklidil z telefonů největší pozornost první ohebný telefon světa, a to konkrétně Royole FlexPai, který představil již druhou generaci ohebného displeje. Jde ale o první kousek, který se bude vyrábět ve velkém, mající speciální pant k ohnutí displeje. 

Samotný kloub ale není moc vydařeným prvkem, jelikož je velký a telefon není možné ohnout do úplné roviny. Výsledným problémem je tedy hlavně praktičnost ve složeném, ale i rozloženém stavu, a to hlavně kvůli téměř 8 palcovému displeji.

Zadní část telefonu je pokrytá sklem, a spodní i horní části obsahují magnety, které pomáhají držet telefon ve složeném stavu. Otevření je ale právě kvůli nim dost namáhavé. Zajímavý je i duální fotoaparát ve složení 16 a 20 Mpx, sloužící pomocí ohnutí displeje rovněž jako selfie fotoaparát. Kvalita pořízených fotek ale není příliš dobrá. Výsledný dojem nevylepšuje ani Android 9.0 s nadstavbou Water OS s častým zasekáváním a pomalou reakcí na otáčení displeje. Na výkonu není znát ani procesor Snapdragon 855, ani paměť RAM s hodnotou 8 GB.

Sečteno a podtrženo, Royole FlexPai budí dojem zkušební verze telefonu, který je před finální fází vývoje. Ani cena není příliš nízká, 30 tisíc Kč opravdu neodpovídá kvalitě zpracování. Je třeba ale brát v úvahu jedinečnost zařízení a fakt, že firma přišla s ohebným telefonem jako první. Rok 2019 ale bude, mimo jiné, ve znamení ohebných displejůa modely s tímto prvkem chystají například i Samsung a LG, na které se rozhodně vyplatí počkat. 

Firma LG v rámci veletrhu představila speciální OLED televizi R9, jejíž obrazovka se dokáže srolovat do stojanu, který vypadá trochu jako soundbar. (Nebo také jako truhlík na kytky). Bude dostupná v 65“ úhlopříčce. Novinka tedy umí srolovat displej, když je to třeba. Pro sledování televize jednoduše obrazovku vysunete. Kromě toho, že je to stylovka, jde o praktickou záležitost – na obrazovku se zbytečně nepráší a navíc je menší pravděpodobnost, že v interiéru přijde k úrazu, například ze strany dětí nebo domácích mazlíčků.

Obrazovku lze nastavit na tři různé úrovně – buďto ji úplně schovat, úplně vysunout nebo vysunout jenom zčásti. V této formě, kterou LG nazývá Line View, si můžete prohlížet fotografie sdílené prostřednictvím smartphonu, mít puštěné pouze hodiny, ale také zobrazovat informace o hudbě. Cena zatím není známá.

Upřímně, jedná se opravdu o první vlaštovku. Je dobré vědět, že ohebné displeje lze vyrobit, ale pro praktické nasazení do denního provozu to ještě není. Kdyby ohebný displej dával smysl, tak by ho již dávno vyrábí Apple.