608 436 941

Očkování proti covidu 19

Autor: Mgr. V. Korčaková | Zveřejněno: 28. prosince 2020 | 31x

Těsně před Štědrým dnem svolal nový pan hejtman Jihočeského kraje videokonferenci všech starostů obcí s rozšířenou působností, aby nás informoval o plánu očkování v Jihočeském kraji. Sdělil nám, že podle informací, které on má, první očkovací vakcíny do našeho kraje dorazí ještě do konce roku. Bude jich ale jen velmi omezený počet a budou využity výhradně pro očkování zdravotníků v nemocnicích.

Po Novém roce se nejprve začnou očkovat ostatní zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, členové integrovaného záchranného systému (např. hasiči). Je nutné počítat s tím, že každý člověk musí dostat dvě dávky. Nebudou se tedy začínat očkovat další lidé, dokud nebude vakcín dostatečný počet, tedy počet očkovaných násobený dvěma.

na konci února by se mohl rozjet registr zájemců o očkování, v té době by ale mělo být v Jihočeském kraji jen tisíc vakcín. Přednost budou mít senioři a lidé z ohrožených skupin. Zatím nejsou informace, kolik vakcín a v jakém čase bude mít kraj k dispozici v dalších měsících, ale předpokládáme, že jich bude dostatek.

Byli osloveni starostové okresních měst, aby vytipovali místa, kde by mohlo očkování probíhat. Je nutné zajistit prostor, kde bude probíhat administrativa, pak samotné očkování a následně dostatečný prostor s místy na sezení či na ležení, kde budou muset všichni po očkování minimálně 15 minut zůstat.

Na přímý dotaz nám bylo sděleno, že toto se týká pouze okresních měst - Trhové Sviny byly jmenovány, že našeho města se to týkat nebude. Důvodem je prý nemožnost tolik očkovacích míst personálně obsadit. Naši občané (i občané z celého ORP) budou tedy muset jet do Českých Budějovic, kde se plánuje očkování na výstavišti. Výstaviště bylo vybráno pro vhodné prostory i velké možnosti parkování.

Pokud by se situace změnila, budeme připraveni vhodné prostory i další pomoc nabídnout přímo v našem městě. Snadnější dostupnost očkování by jistě podpořila vyšší proočkovanost.