608 436 941

Doudlebsko – tentokrát Ruce

Autor: Mgr. V. Korčaková | Zveřejněno: 25. listopadu 2019 | 51x

V minulém roce, přibližně touto dobou, jsme měli možnost vám v našem kulturním a informačním centru představit knihu Jana Štiftera Oči Doudlebska. V této knize autor shrnul osudy Karla Hlubučka, jeho vztah k Trhovým Svinům a především jeho nepopiratelný význam pro zachování historie našeho regionu. Úspěch knihy již napověděla velká účast na představení knihy, dnes je kniha již beznadějně vyprodána.

I pro novou knihu Jana Štiftera Ruce Doudlebska si při jejím představení opět v našem KIC přišla celá řada z vás. Kniha je tentokrát věnována místním řemeslům.

Jistě vás zaujme historie rodu Pilbauerů, kteří se věnovali řezbářství, a to od 17. až do 20. století. I v historii pilníkářů narážíme na typicky svinenská jména Steinbauerů a Kollarů.

Autor nezapomněl ani na hamerníky. Součástí představení knihy byl i film Karla Hlubučka o hamernictví z padesátých let. Zajímavostí je, že film je barevný. Jak poznamenal Jan Štifter, na začátku padesátých let byly barevně natočeny jen filmy Císařův pekař, Pekařův císař a pak Hlubučkův film o hamrech. V knize se dozvíme ještě o historii hrnčířů, pilařů, handlířů a koželuhů.

Všem patří poděkování za zájem i za příjemnou atmosféru, paní učitelce ZUŠ Irině Hromkové za kytarové vystoupení s žáky podpořenými rodinnými příslušníky. Knize přejeme minimálně stejný zájem čtenářů, jako měla kniha Oči Doudlebska.