608 436 941

Z diáře starostky

Autor: Mgr. Věra Korčaková | Zveřejněno: úterý 21. května 2019 | 162x

– tentokrát více obrazem

Květen z pohledu starostky města

Připomenutí konce 2. světové války

Jsou historické mezníky, které je potřeba si připomínat, aneb jak říká známý citát: „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ I proto stojí za to si významné události připomínat, například když procházíme kolem pomníků padlých ve 2. i v 1. světové válce, nebo když se připojíme k lampionovému průvodu a pak společně sledujeme ohňostroj nad hladinou Velkého rybníka. Svou tradici v našich dějinách má i skauting, a proto jsem velmi ráda, že také letos oddíl Lesní záře připravil slavnostní táborový oheň, který pak obřadně zapálili dle tradičního rituálu ze čtyř stran – ve jménu přátelství, lásky, míru a svobody.

Svátek matek

Oslavy mateřství a matek mají dlouhou tradici. Svátek matek, jak ho známe dnes, pochází z roku 1914 z USA. V Československu se poprvé slavil v roce 1923, tedy za první republiky, a to díky Alici Masarykové. K těmto oslavám jsme se vrátili po roce 1989 a připadají vždy na druhou květnovou neděli.

Tradicí také je, že od dětí dostáváme dárečky, které samy vyrobily, a obzvláště milá jsou jejich vystoupení především v podání těch nejmenších. Děti z trhovosvinenské mateřské školy takto pravidelně chodí potěšit maminky a babičky v našem domě s pečovatelskou službou. I tentokrát děti a paní učitelky připravily vystoupení plné písniček, básniček a tance. Nejvíce ohlasu ale mělo společné zpívání těch nejjednodušších lidových písniček, které si všichni pamatujeme z dětství.

Opravdu velkým vystoupením jsou ale slavnostní akademie našich školek. Každý rok se všichni divíme, kam paní učitelky chodí na stále nové nápady, obdivujeme kostýmy a především výkony našich nejmenších. Za všechny, které jste potěšili, moc děkuji. Je zřejmé, že za tím příjemně stráveným odpolednem je mnoho a mnoho času příprav.

Nově vysazené stromy

Nově jsme vysadili stromy v ulici Školní, u Rákosníčkova hřiště a na hřišti pod přehradou. Vysazení stromů ve Školní ulici je poslední krok její celkové rekonstrukce. Na tuto akci jsme získali dotaci od Místní akční skupiny Sdružení Růže. Zastínění hřiště i herních prvků určitě zlepší pohodu při jejich využití.

Trhové Sviny hostem v Linci

I Trhové Sviny se prostřednictvím destinační společnosti Novohradsko – Doudlebsko připojily k velké akci pod názvem Jižní Čechy hostem v Linci. Ve dnech 16. – 18. května se celé centrum města Linec stalo místem, kde se prezentovala jihočeská kultura a gastronomie spojená s prodejem regionálních produktů a služeb. Organizátorem veletrhu byla Jihočeská centrála cestovního ruchu ve spolupráci se svými partnery, mezi které patří Zastupitelský úřad ČR v Rakousku, CzechTourism, CzechTrade a město Linec. Odhadem program přilákal až 300 000 návštěvníků.

Z Trhových Svinů jsme dovezli pravé linecké pečivo a věřte – nevěřte, měli jsme s jeho prodejem úspěch.

Prostřednictvím destinační společnosti Novohradsko – Doudlebsko jsme získali dotaci z programu Interreg, který podporuje přeshraniční spolupráci. Díky tomu jsme k našim propagačním materiálům v německém jazyce mohli přidat i velmi povedenou novou souhrnnou brožurku o Trhových Svinech. Věřím, že naše prezentace v Linci podpoří i přeshraniční turistiku.

Program letošního festivalu Karla Valdaufa

Dlouhé roky jsem slýchala, že festival Karla Valdaufa je jen pro milovníky dechové hudby. Bohužel uzavření našeho náměstí a převedení provozu na objížďky je velmi nákladné a problémové. Proto jsme se rozhodli nepořádat další akci, ale rozšířit program již známého festivalu. Z festivalu dechové hudby by se měl stát festivalem dobré hudby, z festivalu pro dechovkáře festivalem pro všechny věkové skupiny. Čas od sobotního odpoledne do nedělního večera bude jako obvykle patřit repertoáru složenému z českých i moravských dechových kapel. Nebude chybět Budvarka, Babouci, Podhoranka, Kumpanovi muzikanti ani Jižani. O sobotní pozdní večer se postarají Mladí z Čejče, kteří měli v loňském roce velký úspěch. Hlavním hostem nedělního odpoledne bude DASHA se Sextetem Dalibora Gondíka. Stejně jako v minulém roce nebudou chybět ani mažoretky a Kukačky.

Nově přidáváme program v pátek večer, kdy vystoupí skupina Argema, a sobotní dopoledne, které bude zdarma a bude určeno především dětem. Děti se mohou mimo jiné těšit na Václava Upíra Krejčího a na Klauna Huga.