608 436 941

Věra Čáslavská a T. Sviny

Autor: N. Hálová | Zveřejněno: 13. listopadu 2018 | 171x

(ohlas na článek O čestné gymnastce v TSL 10)

Věra Čáslavská a T. Sviny (vzpomínky gymnastického oddílu)

Článek pana Heidingera o slavné gymnastce mě potěšil a ráda jsem napsala pokračování sportovní historie v T. Svinech.

Když jsem byla dítě školou povinné, tak jsem chodívala na tréninky gymnastiky kolem domu, ve kterém paní Věra bydlela. Zahlédla jsem ji jen párkrát. Asi to bylo období, kdy trénovala v Mexiku.

V roce 1986 jsem se přestěhovala do Trhových Svinů a začala zde učit malé holčičky gymnastické dovednosti. V červnu 1989 jsme jely do Prahy na soustředění. Cvičily jsme v tělocvičně, kde jsem kdysi trénovala já a můj starý trenér mi předával cenné rady. Ve čtvrtek 6. 7. 1989 jsme po tréninku šly navštívit paní Věru. Návštěva nebyla domluvená, ale měly jsme štěstí. Slavná gymnastka byla doma. Pozvala nás (11 holčiček a mě) na zahradu a přes hodinu nám vyprávěla o své sportovní kariéře. Také nabádala mé svěřenkyně k poctivému a pravidelnému trénování. Nakonec odešla na půdu a přinesla 11 pohledů z různých částí světa. Každé z dívek napsala na zadní stranu osobní věnování a podpis. Byly jsme nadšené.

O rok později jsme za paní Věrou zašly ještě jednou a holky si vzaly památníčky. V tuto dobu již paní Věra pracovala jako poradkyně pana prezidenta Havla a je pochopitelné, že neměla čas. Památníčky od holek vybral její syn Martin a podepsané nám je zase přinesl zpět. V následujících letech jsme si vyměnily pár PF přání a tím naše styky skončily.

Trhosvinenské účastnice tehdejšího gymnastického soustředění (dnes již dospělé ženy) tak mají na paní Věru krásnou osobní vzpomínku.