608 436 941

Významná výročí trhosvinenského sportu

Autor: Mgr. Jiří Krauskopf | Zveřejněno: pondělí 15. července 2019 | 88x

Dějiny sportu v T. Svinaech - seriál

V minulém vydání jsem vám, čtenářům TSL, slíbil nějaké výrazy, které se před 100 (a více) lety používaly ve sportu a dnes v nás vyvolávají pousmání.

Fotbal se k nám, stejně jako do celého světa, rozšířil z jeho kolébky, Anglie. Proto bylo používáno mnoho anglických slov, a to v jejich původní podobě. Slovo „football“ nám asi úsměvné nepřijde. Ale když čtete, že se uskutečnil „footballový match“, tak už se vám koutky úst mohou rozšířit. A když čtete, že „team má training 2x týdně, či terain byl způsobilý“, match byl regullerní usmíváte se už více.

Některé výrazy, i když už nejsou převzaté z angličtiny, přežívají dokonce dodnes, např. „kopálista, čutálista.“ Myslím, že z těchto slov je dost cítit vztah autora slov k fotbalistům. Asi se o něm nedalo říci, že by fotbalu fandil.

Je všeobecně známo, že fotbal se vyvinul z rugby. Proto z počátku neměla fotbalová branka břevno, tedy horní vodorovnou tyč. Postranní tyče byly označovány jako „tyče pomezní“. S rugby má souvislost i další skutečnost. Míč mohl do rukou chytit kterýkoli hráč v poli (tedy nejen brankář), ale muselo to být v jeho letu a musel si jej ihned dát k vlastní noze, protože s ním nesměl běžet.

Jak by asi dnes vypadaly zápasy, kdyby se hráči obou týmů před začátkem utkání teprve dohadovali, např. o tom, kolik hráčů bude na hřišti (většinou to bývalo 15!), jak dlouho se bude hrát, co se smí a co již ne.

Jaké by asi bylo divení hráčů i diváků, kdyby pravidla neurčovala rozměry hrací plochy. Tenkrát její délka nijak určena nebyla. U šířky bylo pouze doporučeno, že by neměla být menší než 50 yardů (cca 46 m). Řídkým jevem nebylo ani to, že hrací plocha nebyla k utkání nalajnována, což tisk komentoval slovy, že bylo obtížné vést hru a kontrolovat balon.

Na každé straně hřiště byly rovnoběžně s brankovou čarou dvě rovnoběžné čáry. První, bližší, určovala místo pro odkop míče od branky, druhá, vzdálenější, pak místo pro provedení pokutového kopu. Ten ale nemusel nařídit pouze rozhodčí. Ale také si jej mohl vyžádat faulovaný tým (team)! Dovedete si dnes něco takového představit? To by se VAR (systém zpětného posuzování herních situací pomocí videa) asi zavařil, resp. jeho obsluha.

A což teprve, když se objevují snahy o český popis skutečnosti. Mnohdy nejde jen o samotné slovo, ale i celé vyjádření tehdejší češtinou, např.:

. „Počasí bylo hře příznivé, terain výtečný.“

. „Team nevykazoval žádných slabin.“

. „Centr z pravé strany, náš brankář vybíhá, míč však po noze mu sjede do goalu.“

. „Jeden goal dán z trestného kopu.“

. „Goal daný nebyl uznán za offside.“

. „Náš team dal pět goalů proti žádnému.“

Zajímavostí určitě je i omluva týmu za přeložení zápasu zveřejněná v tisku. „Vstupenky zakoupené platí. Klub doufá, že P. T. obecenstvo nebude odsuzovati tuto změnu, naopak v hojném počtu se dostaví na hřiště.“ (pozn. P. T. = ctěné) (ukázky jsou z knih 100 let jihočeského fotbalu 1919-2019
a Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu, autory obou jsou Michal Průcha a Zdeněk Zuntych)

Pro dnešek asi těchto pár ukázek stačí. Věřte ale, že nejsou jediné. Možná někdo z vás nějaké také zná a rád se s nimi podělí s ostatními (buď mým prostřednictvím, nebo i samostatně).

Nyní bych vás rád požádal o pomoc při identifikaci lidí na 3 přiložených fotkách, popř. nalezení jejich potomků, kteří by snad mohli mít další zajímavé informace, či materiály.

První fotka je určitě náročnější. Jedná se o fotografii místních Sokolů z blíže neurčeného období.

Druhá a třetí fotografie jsou s největší pravděpodobností ze setkání bývalých hráčů při příležitosti 50. výročí založení fotbalového klubu v Trhových Svinech, které se mělo uskutečnit 10. 6. 1972. Zajímavé je, že na každé z nich je jiné složení. I když logiku to určitě má, protože hráčů, funkcionářů se v první polovině existence fotbalu v T. Svinech vystřídala celá řada. Možná existují i fotografie dalších účastníků tohoto setkání.