608 436 941

SKP získal titul Vicemistra republiky v sebeobraně Allkampf Jitsu

Autor: Trenér AKJ Sebeobrany Martin Hermann | Zveřejněno: 14. června 2022 | 66x

Dva tituly Mistrů ČR v AKJ Sebeobraně pro Trhové Sviny

V sobotu 4. 6 .2022 se na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích konalo 25. Mistrovství ČR v sebeobranném systému Allkampf-Jitsu, na které byl přihlášeno 115 závodníků ze všech bojových škol AKJ z České republiky. Pořadatelé z oddílu Sebeobrany SKP České Budějovice za významné finanční pomoci sponzorů připravili pro závodníky krásně vyzdobenou sportovní halu, ve které byly umístěny tři tatami a celkem pět zápasišť, na kterých probíhaly jednotlivé disciplíny soutěže.

Soutěž v bojovém umění Allkampf-Jitsu se skládá ze třech disciplín - kata, randori a tameshi wari, kdy se body dosažené v jednotlivých disciplinách sčítají a konečný součet nakonec určí pořadí jednotlivců. V disciplině kata jsou předváděny sestavy, jež znázorňují boj proti imaginárním útočníkům a závodník je musí zacvičit co nejpřesněji. V randori obránce provádí čtyři sebeobranné techniky, z nichž jedna je proti ozbrojenému útočníkovi a hodnotí se zde rychlost reakce obránce a také provedení sebeobranných technik. Tameshi wari patří k tradičním prvků Allkampf-Jitsu a je divácky nejatraktivnější disciplinou. Jedná se o přerážení plastových desek, které jsou rozlišeny barevně a také se liší pevností (pro dětské kategorie žlutá, tato představuje 1,5 cm dřeva a zelená pro juniory a dospělé - 2 cm), hodnotí se technika přerážení a přesný zásah desky. Vrcholem soutěže je pak soutěž tříčlenných týmů, kdy se kromě synchronizovaných kata a tameshi wari soutěží v boji - embu. Zde se jedná o obranu jednoho z členů týmu proti dvěma útočníkům - dalším členům týmu. V této náročné disciplině se hodnotí zejména reálnost a logická návaznost jednotlivých sebeobranných technik.

Samotná soutěž začala slavnostním nástupem všech účastníků, ředitel soutěže Martin Hermann zde přivítal závodníky i diváky a závodníkům popřál mnoho štěstí ve sportovním klání, dále pak promluvili čestný host předseda Jihočeského svazu karate Bc. Jiří Faktor a hlavní rozhodčí soutěže Jan Rychnovský. Poté se sportovní halou rozezvučela Česká státní hymna.

Početné pole startujících bylo rozděleno do jednotlivých kategorií podle stáří a získaného stupně technické vyspělosti soutěžících (barevné pásky na kimonu) od dětí až po dospělé závodníky. Celé klání nastartoval soutěž žákovských kategorií. Soutěže se zúčastnilo přes 80 malých bojovníků a lze říci, že všichni předvedli skvělé sportovní výkony a zaslouží velikou pochvalu za to, že celý rok pod vedením svých trenérů pilně trénovali.

V kategorii Mžy2 - Mladší žákyně zvítězila a titul Mistryně republiky v AKJ získala Blanka Leitgebová v této kategorii obsadila 3. místo Radka Tisoňová. V kategorii starší žákyně Sžy1 vybojovala 2. místo Eliška Dvořáková. V kategorii Ž1 ženy získala 3. místo Michaela Kuchařová a v kategorii muži M2 vybojoval 2. místo Libor Kuchař. V soutěži tříčlenných družstev zvítězili a titul Mistrů republiky v AKJ v kategorii E3 žáci vybojoval tým ve složení Eliška Dvořáková, Josef Filipčík, a Šárka Tisoňová.

Díky výborným výkonům všech našich závodníků získal oddíl Sebeobrany Sportovního klubu policie České Budějovice v soutěži jednotlivých bojových škol druhé místo za Fight Clubem Chomutov, před AKJ Panthers Sokol Písek. 

Veliké díky patří všem našim sponzorům, bez kterých by nebylo možné tuto velkou sportovní událost zorganizovat. Pojišťovna Kooperativa a.s., Car Logistic, Zemi Bulding Machines Ocelové konstrukce s.r.o., TV Sklad, Starnet s.r.o., Jihočeské letiště, dále společnosti: Na vodu, , PS Patrol , MP Stav a Martin Houser Elektro-revize.