608 436 941

Individuální mushing 2.díl

Autor: Jan Hladký | Zveřejněno: úterý 20. listopadu 2018 | 254x

Jezdci se psy

Individuální mushing a jeho pravidla

Jak jsem v předchozím článku nastínil, tak dnes si něco povíme o konkrétních pravidlech, jak vypadají takové standardní závody, pro jaké pejsky jsou tyto sporty vhodné a co k tomu vůbec budeme potřebovat.

Závody a jejich dělení

Velmi zkráceně: V individuálním mushingu se závodí jak na sněhu, tak i mimo něj. Toto dělení nazýváme on-snow (na sněhu), off-snow (mimo sníh) nebo také dry land (na suchu). Další dělení je podle vzdáleností tratě. Takzvané sprinty se jezdí/běhají na vzdálenosti od 3 do 9 km a midové vzdálenosti jsou cokoliv nad sprintovou vzdálenost.

Tratě jsou vždy vedeny po měkkých nebo zpevněných lesních cestách. Asfaltu se pořadatelé vždy vyhýbají, aby šetřili packy psů.
 

Základní pravidla

Nebudu Vás zbytečně nudit výpisem všech pravidel tohoto sportu, jen zmíním ta základní. Pes musí být po celou dobu tahu pevně spojen s jezdcem / běžcem odpruženým vodítkem. Pes je oblečen v dlouhém postroji, ke kterému je připevněné vodítko. Opačný konec je připevněn k opasku běžce nebo ke kolu / koloběžce. Takto spojení musí překonat celou trať v co nejlepším možném čase. Pes nesmí po trati obtěžovat ostatní závodníky a jejich psy.

Vybavení

Jak jsem v pravidlech nastínil, tak pes má na sobě dlouhý postroj a běžec opasek. Společně jsou spojeni speciálním odpruženým vodítkem, které tlumí případné rázy a šetří tak záda psa a také záda běžce. V dnešní době je k sehnání již velmi široký výběr vybavení pro individuální mushing. Mnoho tuzemských značek vyrábí velmi kvalitní postroje pro pejsky a také celé sety obsahující jak vodítko, tak i sedák pro běžce.

Pokud byste se však chtěli věnovat koloběžce nebo kolu se psem, tak už si budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Na občasné vyjížďky samozřejmě postačí obyčejné kolo, ale u koloběžky je již nutné, aby byla vybavena lepšími brzdami a velkými koly. Moje závodní koloběžka je speciál vyrobený přímo pro dog scootering. Váží pouhých 8,5 kg a je osazena hydraulickými kotoučovými brzdami. Přední kolo má průměr 29 palců a zadní 24. Tím získává výborné jízdní vlastnosti i v těžkém terénu. Se svým evropským saňovým psem dosahujeme na sjezdech i maximální rychlosti přes 45 km/h, takže kvalitní osazení a vybavení je nutností.

Jaká psí plemena závodí?

Na otevřených závodech pro začátečníky můžeme potkat naprosto všechna známá plemena všech velikostí i barev. Jejich majitelé propadli tomuto sportu a začali sportovat zrovna s tím psím parťákem, kterého mají doma. Takže vůbec nezáleží na tom, jakého máte pejska. Na úrovni hobby se těmto sportům můžete věnovat s jakýmkoliv pejskem, kterého naučíte základy a jeho bude tento sport bavit.

Pokud jste však ambiciózní a chtěli byste se dostat na velké závody, kde startuje elitní špička ČR, tak je už v dnešní době nutné mít plemeno, které má pro individuální mushing ideální předpoklady. Nelze proto nezmínit speciálního křížence nazývaného evropský saňový pes (dále jen ESP). Tito psi původně pocházejí z Norska a jedná se o křížence německého krátkosrstého ohaře, greyhounda a anglického pointera.  V tomto speciálním oříškovi se tedy snoubí velká síla, rychlost, vytrvalost a přátelská povaha. Navíc jsou velmi soutěživí a pro tento sport nenajdete ideálnějšího parťáka. Závodění s tímto psem však již vyžaduje zkušeného lidského parťáka, protože psi jsou velmi silní a dosahují vysokých rychlostí. Sport se tak stává značně nebezpečným.

V dalším díle bychom se podívali detailněji na nejdostupnější mushingovou disciplínu, a tou je canicross, tedy běh se psem. Popíšeme si konkrétní vybavení a přesně si řekneme, jak vůbec začít se svým čtyřnohým parťákem běhat, aby to bylo zábavné a hlavně bezpečné pro oba zúčastněné. Co je nutné psa naučit za povely a co by měl umět běžec.