Měsíc červen je nazývám měsícem myslivosti, neboť přichází na svět mnoho mláďat volně žijících živočichů a celkově je příroda v nejsilnějším rozpuku. A mimo jiné je tradičně také spojen s dětskou přírodovědnou soutěží nazvanou „Zlatá srnčí trofej“. Letošní okresní kolo této soutěže proběhlo o týden dříve tj. v sobotu 25. 5. 2024 opět v krásných prostorách loveckého zámečku Ohrada, kde se soutěž opakovala již po dvacáté. Reprezentativní zázemí loveckého zámečku, sousedství zoologické zahrady Ohrada spolu s vystoupením trubačů podtrhují atmosféru této soutěže. Jedná se však o celorepublikovou dětskou vědomostní soutěž s daleko delší tradicí sahající až do začátku sedmdesátých let.
S vybranými žáky z kroužku jsme se v ranních hodinách sešli tradičně před základní školou a společně s kolegou Janem Špilauerem vyrazili auty směr Hluboká nad Vltavou. Slavnostní zahájení bylo naplánováno na devátou hodinu, a tak kolega s dětmi na lavičkách před hlavním vchodem do zámečku opakoval vědomosti malých soutěžících, než budou připravena stanoviště s otázkami a další organizační záležitosti.
Samotné zahájení proběhlo ve velice slavnostním duchu - zatroubením slavnostního halali před hlavních vchodem do zámečku spolkem Jihočeští trubači, následovalo přivítání soutěžících funkcionáři Okresního mysliveckého spolku České Budějovice a vysvětlení přesných pravidel soutěže hlavním pořadatelem soutěže panem Ženčuchem. Následně si žáci rozlosovali soutěžní čísla, obdrželi desky s archy na zápis svých odpovědí a mohli se vrhnout do soutěžního klání.
Okresní kolo soutěže je koncipováno jako ucelený soubor přírodovědných a mysliveckých znalostí a je rozděleno na několik částí. První poměrně náročnou částí je praktická ukázka z kynologie, kde malí soutěžící měli za úkol poznat jednotlivá plemena loveckých psů dle figurantů a prokázat i znalost druhů loveckých zbraní. Po této poměrně pro děti složité části následuje hlavní teoretická část tj. vědomostní testy ze zoologie, botaniky a dějin a tradic spojených s myslivostí. Jednalo se klasický test o devadesáti otázkách s jednou možností správné odpovědí. Tematicky jde o otázky ze zoologie, botaniky, kynologie a také dějin myslivosti.
Závěrečná část soutěže byla opět pojata prakticky, kdy jednotliví soutěžící se pohybovali po vytvořené naučné stezce v okolním parku a poznávali praktické ukázky dřevin, bylin a živočichů dle shozů paroží a dalších přírodnin. Součástí této stezky byla část věnovaná aktivnímu poznávání rostlin a živočichů dle odlitků stop, šišek a dalších přírodnin. Soutěž je rozdělena na kategorii mladších a starších žáků. Při závěrečném vyhodnocení výsledků na nádvoří zámečku Jihočeští trubači navodili díky slavnostnímu zatroubení sváteční atmosféru, a tak mohla být vyhlášena první tři místa jednotlivých kategorií.
Soutěžící na prvních místech byli ohodnoceni hodnotnou publikací s přírodovědnou tématikou a diplomem, nicméně pro všechny soutěžící byla připravena věcná cena v podobě dalších předmětů s lesnickou tématikou. Vojta Zachař z 8.C. obdržel v kategorii starší žáci druhé místo a díky odstoupení výherkyně soutěže z Dolního Bukovska obdržel možnost se zúčastnit národního finále soutěže na Vysočině. Po slavnostním ukončení a rozloučení s kolegy jsme vyrazili zpět do Trhových Svinů a za rok se budeme opět těšit na další soutěžní klání.