608 436 941

Výšlap na Plochwald

Autor: Milan Koželuh | Zveřejněno: 25. února 2019 | 424x

Výlet s Milanem Koželuhem (Plochwald)

"Pokud se nic mimořádného nestane, pojedeme a půjdeme v sobotu 20. dubna opět do Novohradských hor, tentokrát na jejich rakouskou stranu. Cílem bude Plochwald, s 1.040 metry nadmořské výšky společně s naší Myslivnou šestá až sedmá nejvyšší samostatná hora pohoří.

Plochwald je hora mohutná, v jejím masivu je další tisícovka Hundsberg, s výškou 1.030 metrů devátá nejvyšší hora. Raritou Plochwaldu je ve výši 1.007 metrů nejvýše položená nádrž celých hor. A k tomu na české poměry neobvykle udržovaná zemědělská krajina s poli a trvale obydlenými domy až do výšky tisíc metrů. Nicméně větší část hory a tedy i naší cesty je v lese.
Přestože celkem vystoupáme 400 výškových metrů a ujdeme asi 20 kilometrů, není trasa nijak mimořádné náročná, většinou vede po pohodlných cestách.

Protože Plochwald postihly letos v zimě polomy, může se stát, že s ohledem na těžbu bude pro veřejnost uzavřen jako kdysi Barenstein. V současnosti zkoumáme a připravujeme alternativní trasy výstupu na horu, ale stát se může z rakouské strany leccos. 
Plochwald je krásný, výhledy z něj daleké a nečekané, Dachstein je jakoby hned vedle, určitě je na co se těšit."