608 436 941

Nová turistická trasa odhaluje hříchy i zbožnost předků

Autor: KIC T. Sviny | Zveřejněno: středa 26. května 2021 | 309x

Kateřina z Čeřejova byla mlynářská děvečka. Spávala s pacholkem Bartolomějem, tajně, aby nikdo nevěděl – a stejně z toho byl malér, když jí začalo růst břicho. Porodila chlapečka. V tu chvíli se jí zatmělo před očima. „Bála jsem se hladu a bídy, lidé mne strašili. že budu muset s dítětem žebrat, že nám nikdež nic nedají, proto jsem chtěla, aby dítě raději nebylo živo,“ uvedla u soudu, kde se zpovídala z vraždy novorozence.

Děsivé případy mordů, přepadení, ale i sousedských rvaček ožijí na nové naučné stezce, která spojuje město Trhové Sviny s osadami Pěčín, Hrádek a Rejta. Vede po hrázích rybníků a objevuje místa paměti. Nese název Trhové Sviny zbožné i hříšné – vedle poklesků a prohřešků se věnuje také bohulibým skutkům, zbožnosti a bohabojnosti, odvěkému souboji dobra se zlem. Historie je v příbězích, turistická trasa je vypráví na sedmnácti zastaveních.

Autorkou konceptu je starostka města Trhové Sviny Věra Korčaková, která k projektu přizvala historika a spisovatele Jana Štiftera. Ten vycházel ze starých pramenů, ale také z denního tisku, pro který byla každá mimořádná událost doslova senzací. Naučná stezka je jich plná, stane se oblíbenou vycházkou nejen pro Svinenské, ale také pro lidi z dalekého okolí. Slavnostní zahájení je plánované na sobotu 26. června od 18 hodin, místem konání je Velký rybník. Od 19 hodin zahraje k tanci a poslechu kapela Rodinné klenoty.