608 436 941

Masopustní koleda v Todni a Něchově

Autor: Terezie Šindelířová | Zveřejněno: středa 19. února 2020 | 101x

V sobotu 15. února se již tradičně konala v obcích Todně a Něchov staročeská růžičková koleda. Masopustní průvod začal před devátou hodinou na mlýně u rodiny Kocábků, odkud se pokračovalo do Todně. Kromě koledníků a střapatých maškar se letos zúčastnilo i poměrně velké množství masek.

Obyvatelé i návštěvníci přijíždějící do Todně a Něchova za masopustním veselím zde mohli potkat v první řadě Porodní Guru Jarmilu s rodinou Chlupatých, kteří s ohledem na zdejší „babyboom“ zjišťovali připravenost místních na nově příchozí občánky našich obcí. Hned za nimi chodila kontrola z ministerstva financí v podobě paní Schillerové s panem Babišem. Ti zde rozjeli svou kampaň a zároveň se z místních snažili dostat účtenky z hospod a učili všechny přítomné nové sazby DPH u čepovaného piva. V případě nadání ve sportovním odvětví byla pro mnohé třetí maska jako dělaná, trenéři Evžen Koště a Vilém Šťouch testovali přítomné v curlingu. V případě úspěchu byla na místě nominace na OH v Pekingu. Na své si přišli i milovníci filmů, pro ně zde bylo pojízdné kino Cinestar Bratří v triku. Na výběr bylo ze spousty žánrů, možnost 3D i 5D promítání a v neposlední řadě slaný či sladký popcorn. Nutno podotknout, že každý návštěvník kina odcházel (smíchy) úplně promočený.

U každého stavení byla koleda s maškarami a ostatními maskami štědře odměněna dobrým jídlem i pitím. Pokud měl některý z návštěvníků chuť, na návsi u polní kuchyně se mohl posilnit domácím bramborákem, nebo zahřát teplým čajem. Odpoledne se celý průvod přesunul do Něchova, kde masopustní veselí pokračovalo až téměř do tmy. Večerní zábava poté pokračovala v kulturním domě, kde proběhl tradiční věneček pro dámy i pro pány. Koledu po celý den i večer doprovázela kapela Žďárská čtyřka i krásné slunné počasí. Den se velice vydařil a my tímto děkujeme všem zúčastněným, kteří si tuto oblíbenou tradici nenechali ujít a zároveň všem, kteří se podíleli na její přípravě.