608 436 941

Dožínková slavnost v Todni

Autor: Terezie Šindelířová | Zveřejněno: 20. září 2019 | 127x

Dožínkové slavnosti v Todni již po osmé

Jak už je u nás tradicí, první zářijová sobota patřila Dožínkové slavnosti, která se zde konala již po osmé. Nezastavilo nás ani špatné počasí, naši kluci hasiči obvolali okolní vsi a zajistili zastřešení téměř celé návsi. Letošní program byl velmi bohatý. Pro děti byl připravený skákací hrad a skluzavka, nutno podotknout, že dětem občasný déšť vůbec nevadil a skluzavku rády vytřely svým oblečením. Tímto se omlouváme maminkám za umočené děti (:D). Dále si naše holky připravily malování na obličej a soutěže za sladkosti, které z důvodu špatného počasí byly pouze na parketu, ale to dětem nevadilo a doufáme, že se i tak bavily.

Na začátek odpoledního programu připadla ukázka hasičské techniky HZS SŽDC v podobě vystřihávání a ošetření zraněného řidiče z auta. Již třetí rok se k nám s ukázkou vrací Soptíci, malí hasiči a hasičky z dětského hasičského sboru z Hamru u Třeboně. Letošní scénka nám ukázala, jak vypadá požár lesa se zraněním osoby. Po nich se předvedli jejich vedoucí se svým komediálním souborem Poupata, kteří stejně jako loni se svou „pohádkou“ sklidili velký smích a potlesk od všech přítomných. Dalším bodem programu byl taneční soubor Campanello, který nám předvedl ukázku několika historických tanců. Mohli jsme se podívat, jak se tančilo třeba na zámku v Anglii nebo jen na vesnické tancovačce u nás ve vsi. Na několik tanců byli přizváni i přihlížející, já sama jsem jeden vyzkoušela a musím říct, že jsme se všichni dobře pobavili. Jeden nejmenovaný člen našeho sboru prohlásil, že ten tanec je dobrý a že by se to mohlo tančit i u nás, no uvidíme do dalších let, zda nám někdo nepřichystá překvapení třeba právě na dožínky. Poslední bod programu patřil dětem, a to v podobě loutkové divadelní pohádky.

K občerstvení byly tradičně naše vepřové (pepřové) řízky a cmunda. (Nejen) pro naše nejmenší jsme letos dělali i velmi oblíbené pikadory. Co se hudebního doprovodu týče, po celé odpoledne nás provázela dechová kapela Skalačka, která svým hraním potěšila zejména naše babičky a dědečky. V podvečer ji vystřídala kapela Klaret ze Stráže nad Nežárkou. Tato kapela je již tradicí pro naše dožínky, takže jako každý rok potěšila a roztančila snad všechny přítomné.

Poděkování patří: Městu Trhové Sviny, Autodopravě Mášl, panu Jiřímu Opekarovi, všem účinkujícím a vystupujících a hlavně hasičům a hasičkám SDH Todně za všechny přípravy (a že jich nebylo málo).