608 436 941

Velikonoce v Nežeticích

Autor: Mirka Fanglbauerová | Zveřejněno: pátek 21. dubna 2023 | 28x

Velikonoce v naší obci začaly v pátek 7. dubna na Velký pátek. V odpoledních hodinách jsme se sešli v naší nežetické klubovně a společně obarvili vařená vejce. Potom jsme vajíčka ozdobili tekutým barevným voskem, resp. rozehřátými barevnými voskovkami s malou příměsí včelího vosku. Někteří již tuto techniku zdobení znali, jiní se ji lehce naučili. Do zdobení se zapojily i ty nejmenší děti a vznikla opravdu krásná malovaná vajíčka. Z vrbového proutí se vyrobilo několik pomlázek a dalších dekorací. Kdo chtěl, mohl si dát mazanec, jidáše anebo beránka.

Velikonoční koleda probíhá v naší obci tradičně v sobotu. Za odříkanou koledu byl každý proutěný košík místních koledníčků plný různých sladkostí. Nežetické velikonoční veselí pokračovalo v neděli 9. dubna v podvečer tzv. „pikáním vajec“. Pikání je souboj v ťukání zdobenými vajíčky. Kdo špičkou vejce rozbije vejce soupeři, vyhrává a získá protivníkovo vajíčko. Vítězem se stal ten, jehož vajíčko vydrželo i přes pikání s neporušenou skořápkou. Do souboje se zapojili jak děti, tak dospěláci. Vítězem se stal tentokrát Jirka Capl st.

Text a foto: