608 436 941

Naše křížová cesta

Autor: P. Andrej Šabo, správce farnosti | Zveřejněno: středa 19. března 2025 | 4x

Jak se modlitba křížové cesty vyvíjela v průběhu dějin jsme si mohli přečíst v minulém čísle. Ano, na dalekou cestu do Svaté země se mohli vydávat jenom lidé zámožní, zdraví a osvobození od nutných prací. Františkáni, kteří svatá místa opatrovali, chtěli tuto pobožnost umožnit i prostým lidem. Proto na místech, kde se poutníci zastavovali, dali vymalovat obrazy a umístit je v kostelích. Tak vzniklo 14 známých zastavení křížové cesty, které nám připomínají Ježíšovo utrpení od Pilátova soudu až po jeho pohřbení. A ty máme najednou před sebou i my a to v nádherném mozaikovém provedení.

Jako mnozí z vás, i já mám upřímnou radost z tohoto unikátního díla, které se podařilo v našem městě. Je to vlastně takový malý zázrak! Poutní kostel Nejsvětější Trojice bude obohacen, jakoby i rozšířen o poutní areál, kterým křížová cesta bezpochyby je. Samotná křížová cesta bude sloužit jak pro osobní účely a modlitbu, tak i pro společné pobožnosti. Rád bych se proto s vámi podělil o jednoduchý a dostupný, a přitom hluboký duchovní smysl, jenž nám toto dílo nabízí.

Místo, které přináší naději 

Jaké motivy vedly k tomu, že se stala tato pobožnost tak oblíbenou? Naznačuje to sám její název Křížová cesta. Spontánně porovnáváme život s cestou, na které zažijeme mnoho nečekaných setkání.

Kardinál Tomáš Špidlík v jedné ze svých úvah říká: „Některá z těch setkání jsou potěšitelná, ale všichni si umějí i postěžovat, že tu jsou i setkání bolestná.
V těch okamžicích potřebují někoho, kdo by jim obnovil odvahu a chuť pokračovat. Obyčejně se to děje poukazem na ty, kteří jsou na tom hůř než my sami a přesto neztrácejí odvahu.

Když jsem si jako chlapec někdy postěžoval, že to mám do školy daleko a že prší, hned jsem uslyšel od matky: Podívej se na tvého kamaráda, má to třikrát tak daleko, nebere si ani deštník a píská si. To jsou ovšem obtíže a potěchy jenom chlapecké.

Sám Ježíš Kristus: Jeho životní cesta na zemi začala rozhodnutím na nebi a skončila nanebevstoupením, a přesto se jeví jako křížová. Nerozjímáme tedy jeho utrpení proto, abychom uvažovali o tom, jak je život těžký, ale právě naopak, abychom přišli na lepší myšlenky, když nás životní těžkosti chtějí přinutit, abychom ztráceli odvahu a zapomněli na to, kam máme nakonec dojít.“ Takový je tedy pravý smysl Křížové cesty. Má dát odvahu a vnitřní sílu vítězit nad všemi slabostmi, kterým se na životní pouti vyhnout nemůžeme.

Jak se modlit křížovou cestou 

Možností je mnoho. Křížovou cestu jsme my křesťané zvyklí se modlit především v pátek a v době postní, protože si skrze ni připomínáme Ježíšovo utrpení a smrt za nás a pro nás. Většinou se křížovou cestu modlíme společně, ale není problém se ji modlit i osobně v tichu.

Křížová cesta je rozjímavá modlitba. Jejím účelem je přivést člověka k poznání, co všechno z lásky k nám Ježíš vytrpěl pro naši spásu. Toto poznávání je postupné, má mnoho rovin, proto se tato modlitba nikdy nevyčerpá. Můžete třeba stát u některého zastavení a rozjímat, pak se vydáte k zastavení dalšímu, přičemž to předchozí ve vás po celou dobu cesty může ještě v klidu doznívat.

Můžete se ji modlit tak, že budete přemýšlet nad jednotlivými zastaveními. K tomu bude na každém zastavení QR kód k naskenování, kde bude možnost načíst text k zamyšlení. Texty byly s velkou pečlivostí napsány v těchto dnech přímo pro naši křížovou cestu. 

Přeji Vám všem Boží blízkost skrze tuto modlitbu a pevně doufám, že se v sobotu 12. dubna 2025 uvidíme na Trojici. Slavná mše svatá se bude konat od 13.30 hod. Následně ve 14.30 hod. proběhne žehnání křížové cesty českobudějovickým biskupem Mons. Vlastimilem Kročilem, kde bude mít úvodní slovo pan starosta města Ing. David Štojdl.

Ať vám dobrý Bůh všem žehná! Těším se na setkání s vámi