608 436 941

MIcrosoft Teams - pokračování

Autor: Jaroslav Salcer | Zveřejněno: čtvrtek 7. ledna 2021 | 18x

Během prosince Microsoft opět vylepšil komunikační platformu Teams, která se stává čím dál využívanější pomůckou ve školách. Studenti mohou kromě videohovorů při distanční výuce používat Teams i pro vedení svých poznámek, prezentací nebo úkolů a mít vše dostupné na jednom místě ze kteréhokoliv počítače.

Vzdálená komunikace na dálku a spolupráce ve skupinách díky pandemii zažívají po celém světě značný rozmach. Není tak divu, že vývojáři řešení pro spolupráci týmů urychlují vývoj a přidávají stále nové funkce. Pro zajímavost Teams využívají až 200 milionů účastníků denně, tak například Google Meet má více než 235 milionů a Zoom 300 milionů. Výhoda této v Microsoftu nejdynamičtější aplikace spočívá v tom, že je propojena se širokým ekosystémem nástrojů Microsoftu. To znamená, že neslouží pouze ke správě hovorů (textových, audio či video), ale k vedení audiovizuální interakce skupiny uživatelů. Některé z přidaných funkcí jsou k dispozici již nyní a jiné začnou fungovat v roce 2021.

Jednou z největších novinek posledního vylepšení je přepracovaná aplikace Hovory. Ta nyní zobrazuje všechny důležité informace o hovorech na jednom místě. Obsahuje číselnou klávesnici, historii hovorů, hlasovou schránku, kontakty a nastavení pro snadnější volání.

Hovory

Začátkem tohoto roku bude povoleno přepínat hovory mezi mobilními a stolními zařízeními. Jde o praktickou funkci, která umožní to, že pokud bude veden hovor například ze smartphonu, bude možné v něm pokračovat na notebooku. K předání hovoru do jiného zařízení dojde okamžitě a nepozorovaně, díky čemuž uživatelé získají mnohem větší flexibilitu. Během hovorů s nízkou rychlostí připojení automaticky dojde k omezení množství přenášených dat. Vylepšena bude také funkce identifikace spamu, která odhaluje potenciální nevyžádané hovory.

Novinky pro týmy

Hovory týmů nyní podporují nové rozložení obrazovek uživatelů, a to včetně zobrazení oken v režimu 3 × 3, zobrazení více oken najednou a režimu spolu, který umožňuje přenést účastníky do sdíleného virtuálního prostoru. Při použití 3 × 3 je možné vidět videokanály až s devíti účastníky schůzky najednou. Pro ještě větší schůzky lze povolit zobrazení více oken a zobrazit až 49 účastníků najednou. Bez ohledu na to, jaký styl schůzky je vybrán, lze vždy povolit rozostření pozadí, aby nedocházelo k rozptylování či narušení soukromí.

Microsoft chce z hovorů učinit zážitek, a tak vylepšuje možnosti virtuální scény. Vidět se tak nemusíte pouze v jednotlivých oknech, ale například prostřednictvím scény nastavit, že sedíte u společného stolu. Tato funkcionalita má umožnit, abychom se k sobě cítili blíže i na velké vzdálenosti. Nový režim scén vás tak přenese do různých prostředí. Vyberte scénu, barevnost a vytvořte jedinečný zážitek ze schůzky, ať už se jedná o schůzku v menší konferenční místnosti, nebo s více uživateli konanou ve venkovním amfiteátru.

Vylepšení na smartphonech

V některých situacích se může hodit naplánovat rychlou schůzku v určitém čase. S novou funkcí okamžitých schůzek na telefonech využívající Teams je snazší získat okamžitou reakci. Nově je totiž možné v rozhraní kalendáře vybrat možnost Setkat se hned a snadno tak zahájit schůzku a přidat účastníka.

Novinek je celá řada, a tak zmiňme ještě ty zásadnější:

  • Funkce potlačení šumu, která je založena na umělé inteligenci (AI) v reálném čase automaticky odstraňuje nežádoucí šum na pozadí během schůzek. AI prostřednictvím analýzy odfiltruje hluk a zachová pouze řeč. Tuto funkci je možné konfigurovat, včetně možnosti vysokého potlačení šumu v pozadí.
  • V případě desktopů mohou prezentující zobrazit individuální zdroj, který mohou všichni účastníci vidět během schůzky.
  • Virtuální nástěnku lze přitom zobrazit v režimu prohlížení bez možnosti úprav.
  • Nastavit lze stav offline.
  • Vytvářet lze ankety.
  • Soubory uložené v Teams lze nasdílet odkazem, a to včetně oprávnění.
  • Ve školách půjde úlohy hodnotit anonymně, a navíc jak vyučující, tak studenti si mohou zobrazit všechny úkoly a aplikovat filtry.
  • Vyvinut byl klient pro zařízení s Windows 10 a procesorem ARM.
  • Funkce ztlumení umožní zabránit účastníkům ve zrušení vypnutí mikrofonu. Vybraným uživatelům lze však nastavit, aby se jim aktivoval, pokud se přihlásí o slovo. (zdroj:Technet)