608 436 941

Z jihu na sever, do Terezína

Autor: Jana Trajerová, ZŠ T. Sviny, 9.A | Zveřejněno: pondělí 20. května 2019 | 122x

Exkurze 9. ročníku do Terezína

Po čtyřhodinové cestě jsme dorazili na místo. Začátek prohlídky byl v Malé pevnosti, kde jsme si jako první prohlédli výstavu o historii Malé pevnosti. Tu založil Josef II. a pojmenoval ji po své matce Marii Terezii.

Dozvěděli jsme se, že tu byli také vězněni atentátníci ze srbské organizace Černá ruka, která spáchala atentát na Františka Ferdinanda d´ Este a jeho manželku. Hlavní atentátník Gavrilo Princip byl vězněn v cele, do které nebylo propouštěno žádné světlo, mohl každý den ven z cely jen na 30 minut, a to bylo vše. Nemohl psát, kreslit, nebylo mu dovoleno ani mluvit s vojáky, kteří ho hlídali.

Dále jsme si s paní průvodkyní prohlédli cely, ve kterých trpěli (zimou, nedostatkem místa a jídla, otřesnými hygienickými podmínkami…) vězni za 2. světové války. Dozorci se k vězňům chovali surově. Psychicky je týrali, vyhledávali situace, ve kterých jim mohli fyzicky ublížit. Jenom třem vězňům se povedlo z Malé pevnosti utéct, a to za pomoci žebříku v proluce mezi valem a vodním příkopem. Do konce války se je nacistům nepodařilo vypátrat.

Viděli jsme také dřívější vojenskou střelnici, přeměněnou nacisty na popraviště. V jeho těsném sousedství měli němečtí dozorci svou vlastní obytnou „čtvrť“ s kinem, bazénem, luxusními byty… Právě tudy procházeli vězni jdoucí na popravu. Co se jim v tu chvíli asi honilo hlavou?

V samotném městě Terezín jsme si prohlédli stálé expozice v Muzeu ghetta a Magdeburských kasárnách.

Exkurze byla zajímavá a doplnila nám informace k letošnímu učivu dějepisu.

Tato exkurze byla součástí aktivity „Moderní dějiny“ pořádané MAS Sdružení růže. Zúčastnily se jí tři patnáctičlenné skupiny žáků (ze ZŠ T. Sviny, N. Hrady a Stropnice) se svými pedagogy.