1. letošní výlet s KIC
1. letošní výlet s KIC na Šumavu
Vážení čtenáři, turisté, zahajujeme 7. ročník výletů Za přírodou, historií a energií Šumavy. I v tomto roce nás čekají 4 výlety, a to 18. května, 1. června, 20. července a 7. září.
První výlet 18. května budeme směřovat na Novopecko. Již při jíždě autobusem z Nové Pece do Jeleních Vrchů nás uvítá malebnost Jelenského údolí a průzor na ledovcový kar Plešného jezera s dominující horou Plechý na straně jedné a na straně druhé pozůstatky původních domů osady Jelení Vrchy.
Naši pěší trasu zahájíme právě v této částečně zaniklé osadě vzniklé na počátku 19. století, založené dřevaři. Nyní má osada jen několik domů, omezenou nabídku občerstvení a ubytování, středisko Horské služby ČR, ubytovací zařízení NPŠ. Její poloha na Medvědí stezce, soukromá expozice Schwarzenberského kanálu, ale i dolní portál tunelu zmiňovaného kanálu (technická památka), k tomu udržované bílé stopy - osada ležící v lesích s obtížnější dopravní dostupností nezůstává bez povšimnutí turistů.
Přímo v osadě si prohlédneme dílo Jelení smyk. Zjednodušeně se jedná o dílo vyrovnávající svažitost terénu, připomínající vodopád obložený balvany a deskami a následně dopravující vodu do kanálu. Proti proudu jednoho z přítoků se dostaneme k Jelenímu jezírku v nadmořské výšce 945 m - původně splavovací nádrži, dnes pohlceném tichostí lesa. To jsme již ale na Medvědí stezce, která je nejstarší naučnou stezkou v jižních Čechách a 2. nejstarší v ČR, vybudovanou v roce 1967. Ta nás zavede k mnoha skalním žulovým útvarům s názvy Hřib, Gotický portál, Pýchavka obrovská, Soutěska lapků, Hlava telete, Kamenná kráska, Dračí tlama a další v oblasti hory Perník 1 049 m n. m. a Ovesný vrch 842 m n. m. Skalní útvary nebudeme překonávat, lesní pěšina nás zavede přímo k nim. Soutěskou lapků a Gotickým portálem můžeme i prolézt. Prakticky několikanásobně převyšují lidskou postavu. Jsou takovou zajímavou hříčkou přírody a rozesety jsou od sebe i několik kilometrů.
Následně opustíme les, projdeme kolem železniční stanice Ovesná, kde se napojíme na cyklostezku, která je vedena okolím bažin, suchou nohou přejdeme Hajný potok a dostaneme se do zaniklé osady Vltava. Poté nás cesta zavede kolem meandrů řeky Vltavy směrem západnímu cípu Lipenské přehrady a do obce Nová Pec.
Pěší trasa o délce cca 10 km je nižší, místy střední náročnosti, přesto doporučuji zvolit vhodnou obuv. Pojedeme opět klimatizovaným autobusem s videoprojekcí s šumavskou tématikou. Na výletu se seznámíme s historickými souvislostmi a současností navštívených míst, přírodními zajímavostmi, osobnostmi spojenými s těmito místy a dobovými fotografiemi.
S Vámi 18. května ...