608 436 941

Za přírodou, historií a energií Šumavy

Autor: Jitka Bartyzalová, Trhové Sviny průvodkyně | Zveřejněno: 22. května 2021 | 17x

Opět jsou tu oblíbené výlety na Šumavu s paní průvodkyní J. Bartyzalovou.

Milí čtenáři, šumavští turisté a příznivci Šumavy,

po delší nucené přestávce ovlivněné vládními opatřeními a koronavirovou epidemií se opět můžeme těšit z šumavských krás. 24. červenec 2021 se stane dnem výletu jednoho z dalších ročníků výletů Za přírodou, historií a energií Šumavy. Naším cílem bude část Vimperska a střední části Šumavy. 

Obec Stachy je dnes pověstně známou šumavskou vesničkou s dochovaným kostelem, výbornou restaurací, slavnými rodáky a proslavenou světáky. Do míst, které v této oblasti navštívíme, zasadil spisovatel Karel Klostermann své literární dílo Odysea soudního sluhy. Popisovaný příběh se v těchto místech skutečně odehrál. Stachy (dříve Stachov) byly samostatnou králováckou rychtou, oddělenou od ostatních šumavských rychet. Stašská rychta se jako jediná lišila od těch zbylých. Byla totiž převážně česká. Stachy mají nejeden svůj unikát. Jedním z nich je každoroční výskyt hřibů, rostoucích přímo na náměstí. Každá plodnice dostane své číslo a je označena datem nálezu. Je však zakázáno na plochu vstupovat. A jak je možné, že se hřiby zde každoročně vyskytují? Na to si odpovíme přímo na místě.

Ze Stach, po překročení říčky Spůlky, se vydáme ke Kovářovu mlýnu - rozlehlému stavení, ve kterém se vodní kolo netočí již několik desítek let, zato býval důležitým historickým (hraničním) mezníkem a obýval jej i jeden z posledních králováckých rychtářů. Pohodlná cesta nás dále zavede do Jirkalova a následně do Bláhova. Bláhov lze označit za zanikající osadu, ukrývající však na svém okraji zajímavou usedlost s monumentální střechou. Ani nadále neopustíme Chráněnou krajinnou oblast Šumava a opětovně překročíme říčku Spůlku, projdeme volnou krajinou kolem samoty Dolní Dvůr se zbytky domů, Baurů Dvora, úbočím Kamenného vrchu (902 m n. m.) a následně lesní cestou dojdeme do Lesních Chalup. Tam se pokocháme výhledy na protější vrcholy, Zadov, Churáňov, rozhlednu se skokanským můstkem, filmová místa, vleky a sjezdovky … Zanikající osada Lesní Chalupy čítá pouze minimum domů, statek s chovem odolného náhorního skotu, pasoucím se na okraji lesa. V lese najdeme již jen zbytky náhonu, o jehož účelu se můžeme s odstupem času jen domnívat. 

Projdeme kolem pastvin a dolní částí lyžařského areálu Kobyla s bývalým skokanským můstkem, sloužícím současnému návštěvníkovi jako rozhledna. Kdo by nechtěl projít Mládím? Místo takto pojmenované (rozcestník) nás pěšinou nasměruje přímo k Zadovu a Chalupě Katky Neumannové - penzionu, patřícímu české olympioničce. Zde se napojíme na NS Churáňov, půjdeme přímo sjezdovkou a zastavíme se u Lanového centra Proud Zadov. My však ještě neopustíme naučnou stezku, jelikož nás čeká prohlídka exteriéru více než 150 let staré a citlivě zrekonstruované chalupy. Zadov s Churáňovem dnes vnímáme jako lyžařské a rekreační středisko. Nese si sebou ale i kouzlo starých časů. To se již ale ocitáme pod Churáňovským vrchem (1 119 m n. m.) s meteorologickou stanicí, kde vládne specifické klima a dále bez namáhavého stoupání jej přímo obkroužíme. Pokračovat budeme lesem k Přírodní rezervaci Malý Polec, půjdeme přímo po její hranici. Jedná se o rašelinné vrchoviště s porosty kleče, nejohroženější na Šumavě, s mocností rašeliny cca 1 m. Je přírodní památkou a v současné době je ponecháno přirozenému vývoji. Jeho rozloha je cca 12 ha. Poté je to již jen několik kroků zpět do Zadova, kde náš výlet zakončíme. 

Samozřejmou součástí výletu je seznámení se s historií míst, historickými fotografiemi, klimatickými a dějinnými zajímavostmi, slavnými rodáky … 

Čeká nás proměnlivý terén, avšak především po zpevněných cestách a turistických stezkách, bez výrazných stoupání o délce trasy cca 11 km s nižší, místy střední náročností. Doporučuji zvolit vhodnou obuv. V případě přítomnosti 2. průvodce se lze rozdělit na 2 skupiny a pro jednu ze skupin trasu mírně zkrátit. 

Tak v červenci, na Šumavě.