608 436 941

Halloween v Otěvěku

Autor: Jana Marková | Zveřejněno: středa 18. listopadu 2020 | 18x

Říjen a listopad - tyto dva měsíce jsou už po staletí věnovány oslavám zesnulých. V každé kultuře jsou tradovány jiné zvyky, které se hlavně díky možnostem dnešního světa (cestování, televize, internet…) prolínají. Světem se šíří především oslavy Haloweenu.

Halloween, jehož název je odvozen od „All Hallow Even“, tedy „předvečer Všech svatých“, se slaví 31. října. Pochází z Irska, kde se v tento den slavil Samhain neboli pohanský svátek, který oslavoval konec léta a prolínal se při něm svět živých a mrtvých.

Věřilo se, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a hledají pomoc příbuzných, aby mohli zpět do země mrtvých. Aby duchové nezabloudili, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep, místo nichž se později začaly používat dýně. Lidé se také převlékali do starých hadrů a malovali si obličeje, což se v určité podobě dochovalo dodnes – kostýmy a masky jsou oblíbené hlavně u dětí.

U nás v České republice si lidé oblíbili zdobení rodinných domů právě v podobě vydlabaných dýní a různých dekorací například netopýrů, černých koček či čarodějnických klobouků.

Ani v Otěvěku se na Halloween nezapomnělo. A hlavně u dětí je tento svátek oblíbený. I přesto, že tato doba není lehká, nechtěli jsme naše děti o tento svátek ochudit. Halloween se letos pojal maličko jinak. Děti, které chtěly, mohly namalovat obrázek na téma Halloween, který poté vhodily do připraveného halloweenského koše umístěného na návsi. Děti byly velice kreativní, sešlo se 27 obrázků a každý si pod pojmem Halloween představil něco jiného. Někteří malovali dýně, hřbitov, jiní zase čarodějnice, či duchy nebo netopýry.

Následně bylo vylosováno 5 dětí, kterým domů odměnu donesl přímo anděl smrti a navodil tu správnou atmosféru halloweenského večera.

Myslím, že si to všechny děti užily, ať už ty, co vyhrály odměnu nebo ty, které sice nevyhrály, ale zpestřily si den malováním obrázku pro halloweenské strašidlo.

Obrovské dík patří zejména Petře Novákové, která vše vymyslela, připravila a zorganizovala. Děkujeme!