Původně měla být expozice otevřena již 1. května tohoto roku, ale to nebylo možné z důvodu protikovidových opatření. Čekání na to, abychom vám mohli expozici představit, bylo ovšem daleko delší. Ten nápad tu byl již dlouho, ale asi tak před čtyřmi lety přišla příležitost využít ke zpřístupnění prostorů pod střechou v bývalé stodole dotační program INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, do kterého se zapojila celá řada subjektů jak na české, tak na rakouské straně.
Tento dotační program je ale zcela jiný než dotační programy, které využíváme. Je totiž rozložen do tří let. V prvním roce měl být teprve zpracován projekt toho, co se bude realizovat, zatímco v jiných dotačních programech je projekt vždy součástí žádosti o dotaci. Proto byly náklady na realizaci projektu opravdu jen přibližné. Navíc v objektu kulturní památky nebylo jasné, co bude památkáři uznáno za vhodné a co ne. Vstupovali jsme tedy do projektu s odhadovanými náklady na stavební úpravy a realizaci expozice ve výši 1,5 milionu Kč.
V prvním roce jsme zjistili, že nezískáme povolení od památkářů střechu zateplit, jak jsme plánovali. Jsem ale velmi ráda, že jsme do štítu mohli zasadit okénka, z nichž je vidět vantroková vana přivádějící vodu na kola, která pak pohání stroje v hamerně. Také mohl být vybudován komín a umístěna kamna, která pomohou prodloužit sezónu, a jak se ukázalo při slavnostním zahájení, je velmi milé u nich posedět i v letních dnech.
Při vypracování projektu se ukázalo, že jsme finančně podcenili nákup kvalitního osvětlení expozice a další stavební práce. Vše ale bylo vysoutěženo dle pravidel a realizováno stavební firmou Stavitelství Duda & Beneš Trhové Sviny ve schváleném rozsahu. Konečné náklady pro město zatím neznáme, bude záležet na vyúčtování dotace. Požádali jsme totiž o převedení finančních prostředků z dalších projektů, které se nerealizovaly. Vliv také bude mít i to, že kurz koruny byl v době získání dotace daleko příznivější.
Při samotném zahájení se i přes nepřízeň počasí sešlo mnoho příznivců trhovosvinenské historie a jsem si jistá, že jejich spokojenost byla pro všechny autory tím nejlepším oceněním. Za všechny autory promluvila Ing. Helena Benešová, která vypracovala celou koncepci, a představeni byli i všichni, kteří se na projektu podíleli. Jsem velmi ráda, jak vstřícně byla expozice přijata. Nejvíce mě potěšilo to, když si návštěvníci díky naší výstavě vzpomněli na lidi, místa či věci, na které už zapomněli. Všichni zájemci při zahájení této expozice získali zdarma i publikaci k výstavě.
Nepřízeň počasí nezkazila ani připravený hamernický kvíz. Spíše naopak, téměř všichni se vměstnali pod jeden stan, aby se mohli kvízu zúčastnit. Kvíz společně připravili Petra Vicková a Jan Štifter. Moderoval jej zkušený českobudějovický speaker Petr Habina. V kvízu se odpovídalo nejen na otázky o našem městě, o Buškově hamru i o řemeslech, ale došlo i na poznávání tajuplných předmětů, které ale v dřívějších dobách byly naprosto běžné. Celkem se soutěže zúčastnilo 6 týmů. Zvítězil tým DIVOCH - tj. divadelní ochotníci, druzí byli HASIČI a třetí MAMBY.
Ceny věnoval Mgr. Jan Štifter a město Trhové Sviny.
K dobré náladě přispělo dobré jídlo i pití a líbila se i vystoupení kapel Billy Goats a Mašinka. I přes vytrvalý a místy i vydatný déšť došlo na tanec pod deštníky, bláto nebláto.
Celý program připravila paní Šárka Floderová z KIC Trhové Sviny a využili jsme i finance získané za první místo v soutěži Ministerstva práce a sociálních věcí Obec přátelská rodině. Shodli jsme se na tom, že v podobnou akci bychom měli zopakovat, jen v názvu už nebudeme používat slova „na vodě“, aby příště i počasí vhodně doplnilo naše snahy.
Foto: P. Jandová, P. Dolejší