(tentokrát v rozhovoru)
„Spolupráce mezi městem a krajem je zásadní. Mohu také na některé projekty osobně dohlížet,“ říká David Štojdl
Starosta města Trhové Sviny Ing. David Štojdl (ODS) letos na podzim uspěl v krajských volbách. Jihočeši se s ním budou nyní setkávat také na pozici náměstka hejtmana pro oblast školství. Jsme rádi, že si našel čas také na rozhovor pro Trhovosvinenské listy.
Blahopřejeme, pane starosto. Co to pro Vás znamená?
Předem bych chtěl poděkovat všem voličům za podporu a hejtmanovi Martinu Kubovi za důvěru a možnost být součástí jeho týmu. Jihočeský kraj má historicky nejúspornější vedení v rámci celé České republiky, a přesto – nebo možná právě proto – věřím, že patříme k těm nejefektivnějším. Zásadní roli v tomto týmu hraje osobnost samotného hejtmana a jeho dosavadních náměstků Tomáše Hajduška a Lucie Kozlové, kteří mě skvěle přijali, za což jim děkuji. Společně tvoříme tým, který si zakládá na pracovitosti, cílevědomosti a spolupráci. Věřím, že tento přístup přináší výsledky, které obyvatelé Jihočeského kraje pocítí a ocení.
Jaká je konkrétní náplň takové funkce? Co je ve Vaší nové roli nyní klíčové?
V mé gesci je nejenom školství, ale i sport, životní prostředí, venkov, zemědělství, lesnictví, rybářství, myslivost, věda a výzkum, Jihočeský vědeckotechnický park a místní akční skupiny. Klíčové je propojit všechny tyto oblasti a zajistit, aby spolupracovaly ku prospěchu obyvatel i přírody. Mojí prioritou je efektivní práce, která přinese konkrétní výsledky.
Na co byste se chtěl zaměřit?
Mým hlavním cílem je vytvořit prostředí, kde vzdělání, sport, kultura i ochrana přírody budou přirozenou součástí života. Ve školství chci podporovat investice do moderní infrastruktury a technického vzdělávání. V oblasti životního prostředí se zaměřuji na ochranu přírody a udržitelné využívání zdrojů, například moderní přístupy v zemědělství či lesnictví.
Kde vidíte ze svého pohledu rezervy či problémy?
Rezervy vidím v nedostatečné infrastruktuře některých menších obcí a v omezených možnostech, jak efektivně zapojit inovace do vzdělávání i podnikání. Chci však posílit spolupráci mezi krajem, obcemi a soukromým sektorem, protože v synergii vidím největší potenciál.
Jak skloubíte práci pro kraj s vedením radnice v našem městě?
Skloubení práce pro kraj a vedení města je velkou výzvou, ale díky zkušenému a schopnému týmu na radnici i mezi úředníky se mi daří obě role zvládat. Více než dva roky pracuji s kolegy z rady města i se zastupiteli, kteří chtějí aktivně přispět k rozvoji Trhových Svinů, a myslím si, že naše práce je vidět. Velmi si vážím jejich přístupu a ochoty pracovat, protože bez týmové spolupráce by to nebylo možné.
Moje práce se vyznačuje vysokou náročností, kterou uplatňuji nejen na sebe, ale i na své kolegy. Jsem přesvědčen, že právě tento přístup nám umožňuje dosahovat výsledků, které od nás občané očekávají. Úředníci i kolegové si už snad zvykli na mé tempo a nároky, a jak se říká, vše si sedlo. Tento systém práce zajišťuje, že se věci posouvají dopředu, aniž by jedna z mých funkcí byla jakkoli zanedbána. Když máte kolem sebe lidi, kteří jsou připraveni pracovat na maximum, dokáže tým zvládnout i ty největší výzvy.
Ocitáte přesně v polovině svého funkčního období jako starosta, je tu tedy prostor pro malou rekapitulaci, ohlédnutí. Co Vám udělalo radost, co se povedlo?
Mám radost, že se nám podařilo realizovat řadu dlouho očekávaných projektů. Investice do infrastruktury, školství, kultury a volnočasových aktivit každoročně dosahují 100 milionů Kč. Mezi nejvýznamnější projekty patří - kanalizace na Rejtech za cca 60 mil. Kč, rekonstrukce Mateřské školy "Beruška" za 26 mil. Kč., chodník do Otěvěka II. etapa za 14 mil. Kč., rekonstrukce knihovny a foyeru kulturního domu za cca 13 mil. Kč., rekonstrukce povrchu Budovatelské ulice za 9 mil. Kč., koupě nemovitosti tzv. „Čáhovina“ včetně projektu „dětské skupiny“ za cca 9 mil. Kč., technické učebny v ZŠ za cca 7 miliónů Kč.
Zásadní je také naše příprava na budoucí investice v podobě studií a projektových dokumentací. Na příští rok plánujeme například dlouho odkládanou rekonstrukci Pekárenské ulice za cca 26 mil. Kč. Úzce spolupracujeme s Jednotou, která plánuje výstavbu nového nákupního a obchodního centra, a s firmou Doppler, jež chystá výstavbu nového závodu. Dále jsme připraveni finančně podpořit rekonstrukci hasičské zbrojnice za 40 milionů Kč, přičemž naše město se bude podílet 8 miliony Kč.
Navíc, a to je velmi důležité, jsme za dva roky snížili dluh města z celkových téměř 70 mil. Kč na 33 mil. Kč.
Spolupráce s Jihočeským krajem je pro nás zásadní. Velmi intenzivně spolupracujeme na realizaci více než dvacet let očekávaného „severního obchvatu města“, kde finanční náklady překračují 500 mil. Kč, dále jde o příčné narovnání komunikace „Jedovary – Čeřejov“, a rekonstrukci areálu zemědělské školy v Husově ulici včetně částečného využití areálu fary, který by tímto dostal tolik potřebný impulz. Pevně věřím, že realizace tohoto projektu přinese zcela nové a hlavně konečně důstojné zázemí pro žáky, pedagogy a pracovníky základní umělecké školy včetně tolik potřebných koncertních sálů. Z pozice náměstka pro školství mám možnost na tento projekt osobně dohlížet. Tyto investiční projekty jasně ukazují a vlastně dokazují, jak důležitá je spolupráce mezi městem a krajem, protože některé akce by město samo ze svých zdrojů nemohlo nikdy realizovat.
A jaké máte další vize a úkoly před sebou? Jaké by měly podle Vás být Trhové Sviny a okolí na podzim roku 2026?
Chci, aby Trhové Sviny byly moderním a bezpečným městem, které přitahuje rodiny s dětmi, podnikatele, ale i seniory. Plánuji nadále investovat do základní infrastruktury, jako jsou komunikace, chodníky, kanalizace, vodovody, rozvody tepla, veřejná osvětlení atd. Nadále budeme pracovat na zkvalitnění zázemí v oblasti školství, kultury, volnočasových aktivit a sportu, aby si každá generace našla ve městě své místo. Mým cílem je, aby město bylo nejen příjemným místem k bydlení, ale také centrem kultury a společenského života.
Co mi ale dělá největší radost je, že se obyvatelé města stále více zapojují do dění a přicházejí s vlastními nápady co zlepšit a hlavně jak se aktivně zapojit. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že to, jak se nám bude v našem městě žít, záleží ve velké míře na nás samotných. To je podle mě klíč k tomu, aby Trhové Sviny i nadále rostly jako město, kde se dobře žije všem generacím. Společně se můžeme posouvat dál, protože jak s oblibou říkám – když se chce, všechno jde.
Děkuji za rozhovor.