608 436 941

Veřejná zeleň pro odpočinek i hru

Autor: Kateřina Neffe (předsedkyně RC Trhováček) | Zveřejněno: 21. dubna 2021 | 13x

Komunitní zahrada

Když nás v průběhu února letošního roku oslovil duchovní Československé církve husitské, jáhen Samuel Vašin, s nabídkou spolupráce, nadšeně jsme souhlasili, aniž bychom ještě tušili, že to bude náročná, ale skvělá práce a příležitost pro Trhováček, církev i veřejnost. Cílem vzájemné spolupráce obou organizací je změnit prázdnou a nevyužívanou zahradu okolo husitského kostela a vdechnout jí nový život. Rádi bychom dali zahradě novou energii a využili její krásy pro nás všechny, děti i dospělé na akce, relax, hru a další rozjímaní. Zrodil se tedy plán, založit komunitní zahradu.

Obrovský kus práce je před námi, ale díky nadšení a spolupráci věřím, že to dokážeme. Práce na zahradě pomalu plynou už od března a zahrada každým týdnem ožije naší další péčí. Ke zvelebování se schází tým dobrovolníků vždy ve středu a každý z nás přinese kus své energie, osobité nápady a atmosféra je vždy velice přátelská. Není divu. Všichni máme společný cíl. Vytvořit pro nás, pro vás a pro město místo, kam se rádi budeme vracet.

Já osobně docházím s rodinou na pozemek ve dnech volna a pomalu čistíme půdu a připravujeme místo pro veškeré větší nápady, které připravujeme k uskutečnění. Pro nejmenší z nás máme v plánu vytvořit blátiště, velké pískoviště, stavby z vrbového proutí a další senzační prvky, které budou souznít s přírodou. Bude i možnost posedět u ohně nebo jen tak ve stínu v horkých letních dnech. Zahrada bude veřejnosti otevřená ve vymezený čas. V části zahrady budou pěstovány plodiny, o kus dále se plánuje sázení květin a okrasných i plodících keřů a mnoho dalšího. V hlavě nosíme spoustu nápadů a budeme dělat vše proto, abychom co nejvíce z nich v průběhu času zrealizovali. Každá pomocná ruka či finanční dobrovolná podpora je vítána.