608 436 941

Trhováček a jeho rok s koronavirem

Autor: Mgr. Eva Farková | Zveřejněno: středa 21. dubna 2021 | 16x

Je to už více než rok, co tady je s námi nemoc, která ovlivnila naše životy více než cokoliv předtím. Práce neziskových organizací, jakou je i naše rodinné centrum, je v médiích v poslední době často skloňována s různými konotacemi. I když jsme v tuto dobu oficiálně zavření, neznamená to, že nic neděláme. Zde tedy nabízíme přehled toho, jak v Trhováčku ten „rok s koronavirem“ probíhal.

Březen 2020 – Připravujeme jednu z našich organizačně nejnáročnějších akcí – Bazárek – komisní prodej zboží pro děti i dospělé, jehož výtěžek jde na náš provoz. Ve chvíli, kdy máme vše zorganizované, připravené, domluvené (dle časového rozpisu se střídá téměř 20 dobrovolníků), den před konáním rušíme. O pár dní později kompletně zavíráme centrum a rušíme všechny programy. Řešíme, zda bude centrum fungovat jako dětská skupina a hlídat děti, které nemohou do školky, paní starostka kvůli šíření nákazy zamítá. Začínáme šít roušky, naši členové je nosí do KICu. Nejvíce šije Anna Ilčíková, která zásobuje zejména pracovníky České pošty (více než 300 roušek), ke stroji či žehlícímu prknu usednou ale i ostatní členky týmu. Dokončujeme žádost do soutěže Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům.

Duben 2020 – V obchodech nedostatek droždí – rozvážíme celozrnný žitný kvásek i s návodem na domácí pečení chleba. Stále ještě šijeme roušky. Na FB nabízíme tipy na aktivity pro rodiče s malými dětmi.

Květen 2020 – Připravujeme letní příměstský tábor. Od poloviny května pomalu otvíráme některé programy – zejména logopedické, o které je obrovský zájem. Pokud to jde, některé kroužky se konají venku.

Červen 2020 – Jedeme v plném provozu, kromě angličtiny (těhotná lektorka už nechce doučit svůj kurz) obnovujeme všechny kurzy, pouze jedno dítě se odhlašuje z kroužku z důvodu epidemiologické situace. Zájem dochodit kurzy je ze strany rodičů velký. Přesto do prázdnin všechny předplacené lekce nestihneme a kurzovné musíme vracet. Připravujeme příměstský tábor. Z důvodu omezení hromadných akcí neorganizujeme tradiční dětský den. Dozvídáme se, že námi psané žádosti do soutěže Obec přátelská rodině a seniorům získaly 1. a 2. místo a městu přinesly aktivity v hodnotě 1 700 000 Kč.

Červenec 2020 – Konají se poslední lekce předporodního kurzu. Vracíme peníze za nedochozené lekce kroužků pro děti. Probíhá příměstský tábor pro 15 dětí, dalších 5 dětí odmítáme z důvodu kapacity tábora.

Srpen 2020 – Připravujeme velkou tradiční akci Skotačení s Trhováčkem – tentokrát na indiánské téma. Na střelnici dorazí rekordní množství rodin, zapojeno je velké množství dobrovolníků. Spolupracujeme s CKA. Připravujeme program centra na nový školní rok. Od začátku srpna nás mailem i telefonicky stále kontaktují rodiče mající zájem o naše kurzy. Tvoříme plakáty na jednotlivé kurzy, propagujeme ve velkém.

Září 2020 – Řešíme přihlášky do našich kurzů, zájem je velký, u tanečního kroužku pro děti poptávka výrazně převyšuje nabídku – otvíráme paralelní kurz. Řešíme, zda otevřít i paralelní kurz cvičení s fyzioterapeutkou pro seniorky, nakonec navyšujeme kapacitu stávajícího. Připravujeme Bazárek a hned v druhém zářijovém týdnu ho zorganizujeme. 2 dny, 15 dobrovolníků, zisk věnován na provoz Trhováčku. Od třetího zářijového týdne probíhá většina kurzů, vybíráme kurzovné, představujeme lektory, zpracováváme přihlášky, papírujeme. Vypomáháme v CKA – předáváme své kontakty, vypomáháme s Facebookem, učíme s grafickými programy.

Říjen 2020 – Otvíráme jazykové kurzy pro dospělé, na základě poptávky přidáváme kurz angličtiny pro věčné začátečníky. Připravujeme kurz speciální metody výuky angličtiny pro děti podle Helen Doron – od listopadu naplněn. V polovině října postupně kurzy zastavujeme dle epidemiologických opatření. Podléháme mírné skepsi, vypadalo to na hodně dobře rozjetý rok. Připravujeme Drakiádu – tentokrát ve formě stezky pro individuální program jednotlivých rodin. Z důvodu špatného počasí, malých miminek v týmu vedení Trhováčku (od května máme v týmu 4 novorozená miminka) a následně covidu v týmu nezvládneme dokončit.

Listopad 2020 – Objednáváme věci do centra z dotace Obec přátelská rodině. Nabízíme pomoc s nákupem seniorům v našem okolí, která je několikrát využita. Řešíme nedostatek financí centra. Organizujeme vánoční focení pro rodiny. Předporodní kurz dojíždíme online.

Prosinec 2020 – Organizujeme Mikulášskou besídku pro jednotlivé rodiny – hojně využita, rodiče nadšení, spolupráce s CKA – rodiny zažijí hodného Mikuláše a krásného anděla. Na krátko otvíráme centrum – programy pro rodiče a děti do 10 lidí po předchozí rezervaci. V polovině prosince dětem předáme vánoční dárky – hračky z dotace OPR - a znovu centrum zavíráme.

Leden 2021 – Ve spolupráci s Attavenou připravujeme seberozvojový kurz pro rodiče s hlídáním dětí. Pro CKA píšeme žádosti o krajskou dotaci (celkem 4 v celkové hodnotě více než 100 000 Kč). Podáváme i svou žádost o podporu kraje v hodnotě 30 000 Kč – žádáme na aktivity, které přizpůsobujeme současné situaci. Účastníme se online regionálních setkání Sítě pro rodinu. Připravujeme podklady pro vyúčtování naší části z dotace OPR. Hledáme další možnosti využití centra a zisku peněz na provoz. Rozjíždíme knihovničku zajímavých titulů z oblasti výchovy dětí.

Únor 2021 – Připravujeme podklady pro kontrolu z OSSZ a úspěšně jí procházíme. Tvrdý lockdown – chytáme druhý dech: Na FB zveřejňujeme denně zajímavé Montessori aktivity pro rodiče s dětmi. Nabízíme dětem online cvičení a dvakrát týdně zveřejňujeme inspiraci pro něj. Píšeme pro město žádost do soutěže Obec přátelská seniorům 2021. Účastníme se pracovní skupiny MAS Sdružení růže. Apelujeme na rodiče – náš FB spot o tom, že je důležité děti informovat, jak se chovat, když je láká někdo cizí do auta, má více než 22 000 shlédnutí; informujeme ale i o postcovidovém syndromu u dětí. Kurz Attaveny se rozjíždí online. 

Březen 2021 – Nabízíme naše prostory pro individuální návštěvu rodin s dětmi – okamžitě využíváno. Vyvěšujeme Jarní stezku pro rodiny s dětmi, které se k 6. 4. zúčastnilo více než 100 dětí se svými rodinami. Stezka je denně navštěvovaná, doplňujeme křížovky a sladkou odměnu na trase. Sháníme finance na odměnu do soutěže vyhlášené v rámci stezky. Na FB má spot se stezkou více než 4000 shlédnutí. Fotky do soutěže posílá obrovské množství rodičů. Zjišťujeme, že kraj se chystá nepodpořit rodinná a mateřská centra v kraji. Koordinujeme reakci center a komunikujeme s náměstkyní pro sociální oblast Lucií Kozlovou, která písemně vyjadřuje svůj vděk za naši práci. První setkání Evy a Katky s novým farářem husitského sboru Samuelem, vzniká myšlenka na komunitní zahradu a začínají první přípravné práce.

Duben 2021 – Připravujeme příměstský tábor a výtvarnou soutěž. Práce na zahradě v plném proudu, tvoří se tým dobrovolníků, první koncepce a píšeme do soukromé nadace žádost o příspěvek na výsadbu stromů, keřů a dalších prvků. Doufáme v alespoň částečné otevření našich kurzů.