608 436 941

Děti potřebují rodinu

Autor: Monika Valihrachová | Zveřejněno: 21. února 2021 | 9x

Jistě by většina z vás souhlasila s tvrzením, že každé dítě potřebuje milující rodiče, že každé dítě by mělo vyrůstat v rodině… Ne vždy je to možné, z různých důvodů (rodiče se neumí, nemohou nebo nechtějí o své děti postarat). Například iniciativa 8000 důvodů upozorňuje na fakt, že zhruba 8000 dětí v ČR vyrůstá v ústavních zařízeních. Každý rok se daří snižovat počet dětí do 3 let umístěných do kojeneckých ústavů. Přesto bylo např. na počátku roku 2019 umístěno v kojeneckých ústavech 335 dětí ve věku 0 – 3 roky.

Zákonitě se tak nabízí otázka, kdo se o tyto děti postará? Kojenecké ústavy, dětská centra, dětské domovy? Ano, ta možnost tu je. Ač se snaží dětem naplnit jejich potřeby, rodinu nikdy plně nenahradí. Máme tu však pěstouny a osvojitele. Jednotlivce či manželské páry, které se rozhodly otevřít svá srdce i náruč dětem, které to tak zoufale potřebují.

Cesta k tomu stát se pěstounem může být pro někoho dlouhá, pro někoho krátká. Člověk potřebuje informace. Na začátku je však rozhodnutí.

Domeček od roku 2014 doprovází pěstounské rodiny, za tuto dobu jsme tak mohli být po boku téměř třem desítkám pěstounských rodin, jež žijí na území ORP Trhové Sviny a v Českých Budějovicích. Uvědomujeme si, jak je péče o svěřené děti náročná a jaká specifika s ní souvisí, že tyto rodiny potřebují podporu a povzbuzení. Velmi si ceníme lásky, trpělivosti, péče a odvahy, s jakou pěstouni svěřené děti vychovávají. Žijeme v nelehké době, přesto pevně věřím, že to, co vkládáme do životů dětí, ať už vlastních či přijatých, má hluboký smysl a budoucnost.

Domeček – středisko Husitské diakonie