608 436 941

V Česku vzniká mapa pomníků obětem první světové války,

Autor: Text a foto: P. Vicková | Zveřejněno: 25. ledna 2021 | 79x

Trhové Sviny zatím záznam nemají

Počátkem ledna letošního roku proběhla médii informace o projektu Národního pedagogického muzeu a knihovně Jana Amose Komenského v Praze. Šlo o zprávu, že vzniká interaktivní mapa pomníků, připomínajících padlé z první světové války. Ty stojí na mnoha místech po celé republice a v databázi muzea jich k datu vzniku tohoto textu bylo zhruba dvanáct set.

Trhové Sviny i jejich bezprostřední okolí v ní ale zatím chybí. Nejbližší zaznamenané pomníky jsou v Komařicích, Ostrolovském Újezdě a v Borovanech. 

„Základní plán byl, aby se především děti porozhlédly po své obci a zdokumentovaly pomník vojákům, padlým v první světové válce,“ vysvětila České televizi vedoucí Pedagogické knihovny Edita Vaníčková Makosová.

Oficiální evidenci válečných pomníků a hrobů vede ministerstvo obrany. Na interaktivní mapě pedagogického muzea je ale stále co přidávat. Pomníky jsou totiž ve většině tuzemských obcí, a těch je zhruba 6200. Žádný jiný konflikt v českých dějinách totiž neměl tak tragický plošný dopad a tolik obětí jako právě první světová válka.

Jak na to?

Vyfoťte kdekoliv pomník legionářů či vojáků padlých v 1. světové válce. Svůj příspěvek s popisem umístění pomníku vložte na stránky http://1914-1918.npmk.cz – kde je pod názvem „(Ne)zapomenuté pomníky – stoletá paměť národa a země“ odkaz na příslušnou mapu. Pokud můžete, připojte i související příběh či další zajímavé doplňující informace, které k památníku zjistíte.