608 436 941

Tábor a okolí

Autor: Pro ČSŽ v TS napsala M. Poláková | Zveřejněno: pondělí 7. září 2020 | 19x

Místní název Kozí hrádek si každý z nás pamatuje z hodin dějepisu nebo, v horším případě z diktátů na velká písmena. Hrádek nebo hrádek? Na nevelikou zříceninu 4 km od Sezimova Ústí a na dohled od dálnice D3 dorazila výprava ČSŽ T. Sviny přesně 607 let po mistru Janu Husovi a přibližně 640 let po položení základního kamene. Zbytky opevnění, obvodových zdí obytné věže, studnu i schody do sklepení hradu Kozí jsme tu slunečnou sobotu na začátku září pečlivě prozkoumali, a tak jsme mohli pokračovat do nedalekého Sezimova Ústí.

Po několika minutách jízdy autobusem jsme vystoupili u Památníku Dr. Beneše. Kdo by očekával honosné a procovské sídlo odpovídající postavení druhého československého prezidenta, byl by zklamán. Vila Hany a Edvarda Benešových je zařízena vkusně a s elegancí. Nechybí starožitnosti včetně renesanční truhly, barokního svícnu, vzácného porcelánu nebo Hollarových rytin. V rozlehlé zahradě jsme obdivovali nádherné vzrostlé stromy i skalničky a okrasné květiny. Naší pozornosti nemohla uniknout ani socha husitského bojovníka, jejímž autorem je J. V. Dušek (TSL 9/2020), autor sousoší na pomníku obětem 1. a 2. světové války na náměstí v T. Svinech.

V centru Tábora na Žižkově náměstí probíhal v den našeho výletu První vinný košt & festival chutí. Kdo chtěl, mohl trávit čas ochutnávkou moravských i českých vín a poslouchat cimbálovou muziku. Někteří šli do Muzea čokolády, jiní sestoupili do chodeb středověkého táborského podzemí. Stihli jsme také navštívit kostel Proměnění Páně na hoře Tábor a společně jsme prošli historické centrum města. Paní průvodkyně Milena Petrovičová nás upozornila na nejcennější objekty táborského hlavního náměstí a přilehlých uliček.

Poslední zastavení nás zavedlo do západní okrajové části Tábora. Zde se nachází poutní místo Klokoty. Krátký proslov P. Martina Sedloně, poté výklad paní Janky Pecherové v Emauzích a individuální prohlídka kostela a ambitů završily program dalšího z výletů, jež organizuje ČSŽ v T. Svinech. Největší dík patří i tentokrát p. Aleně Felendové za pečlivou přípravu trasy a programu.