608 436 941

Novohradsko-Doudlebsko v čase „čínského viru“

Autor: Michal Jarolímek | Zveřejněno: úterý 23. června 2020 | 36x

Smyslem turistického spolku Novohradsko-Doudlebsko je podpora cestovního ruchu ve stejnojmenné oblasti, jejíž nedílnou součástí je i území Místní akční skupiny Sdružení Růže. Na jaře se však stalo, že do České republiky přes Itálii přicestoval z Číny koronavirus, který se na několik dlouhých měsíců stal jediným, ale zato nezvaným hostem. Cestovní ruch se rázem přeměnil na cestovní klid a lidé, kteří se turistikou živí začali počítat ztráty.

Tento vynucený klid byl ale v našem turistickém spolku jen zdánlivý. V lednu a v únoru jsme sice ještě stihli prezentovat Novohradské hory a oblast Pomalší na veletrzích v Brně a v Praze, ale další podobné akce plánované do Českých Budějovic (Travelfest) a do Pasova (Veletrh tří zemí) jsme již museli oželet. Zvlášť týdenní akce v Pasově mohla být pro nás a naše partnery zajímavá, protože se tam počítalo nejen s prezentaci pomocí letáků a jiných tiskovin, ale také s prodejem místních produktů, které nesou značku Opravdu od nás. Další čarou přes naše plány bylo zrušení všech jarních kulturních, společenských a dalších akcí a výrazné omezení akcí plánovaných na léto. Tím ztratilo smysl vydat náš plánovaný kalendář akcí, který byl již ve značném stadiu rozpracovanosti a v podstatě byl připraven k předání grafikovi a do tiskárny.

Vždycky však platí, že všechno zlé je i pro něco dobré. V průběhu jara jsme se tak mohli soustředit na dotažení některých aktivit do zdárného konce. Především se nám podařilo dokončit realizaci výměny zchátralé lávky přes potok a mokřad u Svatého Kamene a vytvořit a následně umístit téměř 30 informačních desek s mapou do prázdných vývěsních skříněk, které v některých obcích naší turistické oblasti již dlouhou dobu čekaly na své využití.

Pro budoucí návštěvníky naší turistické oblasti (ale nejen pro ně), na které se mimochodem už moc těšíme, jsme pro rok 2020 připravili dvě nové publikace. První z nich má název Příběhy, které inspirují. Jde o výsledek 10 rozhovorů, které absolvoval tým pod vedením Jana Štiftera, s lidmi, kteří se svojí pílí, odvahou, nápady a energií zasloužili o to, že vznikly zajímavé návštěvnické cíle. Smyslem bylo nejen zpropagovat tyto cíle, ale rovněž upozornit na to, že bez podnikavých lidí se cestovní ruch prostě neobejde. V současné době již pomalu připravujeme druhý díl, protože jsme si uvědomili, že na Novohradsku a Doudlebsku máme těchto lidí mnohem víc než pouze deset.

Druhá publikace vyšla jako součást ediční řady MCU pod názvem To nej…. Novohradsko Doudlebsko. Jde o komplexního průvodce, v kterém lze najít všechny důležité tipy na návštěvnické cíle, na nejlepší turistické cesty a stezky a na další zajímavá místa. Jsou zde i praktické informace a kontakty na informační centra.

Obě publikace jsme již distribuovali do informačních center, kde je lze získat a nechat se tak inspirovat k návštěvě mnoha zajímavých a třeba i dosud neobjevených míst na Novohradsku či v Pomalší. K tomu by měly pomoci i nové internetové stránky www.novohradsko-doudlebsko.cz, které jsme od začátku června spustili.