608 436 941

Tip na výlet

Autor: Tisková zpráva | Zveřejněno: 28. prosince 2018 | 155x

Lesy pod Kletí obohatily desítky herních prvků

Nové interakční prvky pod Kletí

Reálné autorské ilustrace zdobí desítky nových interakčních prvků v lesech pod Kletí. Svá zastavení jimi obohatily naučná stezka Granátník u Srnína a také stezka Třísov-Dívčí Kámen-Holubov u Křemže. “Naše edukační prvky jsou postaveny méně na čtení a o to více na hraní. Od skládání pexes a věží poznání, přes dendrofony, doskočiště až po smyslové chodníky. Dají se na nich lovit zvířátka, která se Vám zobrazí přes QR kód a na místě se Vám rozezní,” říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.

Detektivem na zimní procházce

Stezka u Srnína s osmnácti novými zastaveními byla slavnostně otevřena na první adventní neděli. Je 8,5 km dlouhá a vede na Granátník a přes Vyšný v Českém Krumlově zpět. “Chtěli jsme již nyní inspirovat k pobytu v zimní přírodě. Navrhuji to vyzkoušet místo vánočního úklidu nebo novoročního pálení kalorií ze snědeného cukroví,“ směje se starosta Srnína Mlčák. Některé naučné tabule ukazují, jak poznat pobytová znamení zvířat – třeba podle zbytků potravy nebo trusu. Během procházky se mohou návštěvníci pokusit určit, kdo si pochutnal na šišce nebo která stopa komu patří. Pod stromy lze stále nalézt opadané listy a plody, které ani jako suché nepozbyly tvaru.

Rodinné hrátky pod Dívčím Kamenem

Na další, křemžské stezce, čeká na návštěvníky nová lesní zábava na loučce pod Dívčím Kamenem. Také zdejší interakční prvky podněcují v dětech i dospělých zvídavost a aktivitu. Tu člověk zjistí, že dřevo různých stromů zní jinak a má jinou kresbu, jinde si zkusí skočit skočí do dálky jako liška. Tato trasa potěší i méně zdatné sportovce. Nachází se mezi vlakovými zastávkami Třísov a Holubov a vede 4,5 km nenáročným terénem. V místě nových zastavení pod Dívčím Kamenem je zároveň ohniště a po část roku se tu pasou oslíci. Cesta prochází územím někdejšího keltského oppida a kolem technické památky Adolfových železáren. Obě stezky byly kombinovanou investicí kraje a obcí a vyšly na 850 tisíc korun. “Společná věc se podařila a prvky z dílny Lesního světa tu budou přinášet radost po řadu let,” říká jeden z hlavních aktérů projektu Josef Troup, starosta Křemže.

Ulov si své zvířátko

Lesní pedagogika má zelenou. Zábava a učení tu splývá v jedno, a to “na místě činu”. Učit se ptactvo z abecedního rejstříku se patrně již nikdo nepokouší. Byla by to dřina a naučené by brzy vyprchalo. Podle neurovědců se při pouhém memorování zapojuje jen jedna hemisféra. Proběhne-li však k tomu doprovodná emoce a máme-li si novinky kam zařadit, zapojí se hemisféry obě. I proto jsou na dřevěných prvcích vedle barevných malovaných obrázků také QR kódy. Stáhnete si aplikaci Lesního světa, přiložíte čtečku na kód a ejhle, ulovíte třeba srnce s “životopisem” a hlavně s jeho hrdelním bekáním připomínajícím štěkot chraplavého psa, které si rozezníte lesem. Ulovené zvířátko se vám navíc ukládá do telefonu. “Děti si tak naloví třeba hlasy ptáků, párkrát si je pustí a pak, když se vrací do přírody, poznávají bez mrknutí oka sojku nebo brhlíka. Funguje to,” usmívá se Miloš Tomek.

 

Pro více informací kontaktujte:

Simona Bartošová

tel.: 739 203 385

e-mail: simona.bartosova@lesnisvet.cz

O Lesním světě (www.lesnisvet.cz): Edukační projekt Lesní svět vznikl v roce 2015 díky milovníkovi přírody Miloši Tomkovi s cílem vrátit děti i dospělé znovu do přírody. V jeho dílnách vznikají sofistikované dřevěné výrobky v podobě vzdělávacích tabulí, věží poznání, závěsných pexes věnovaných floře a fauně, dendrofonů, frotáží, skládaček apod., které v přírodě dotvářejí buď celé naučné stezky, nebo jsou třeba věnovány danému biotopu. Všechny výrobky jsou ze dřeva, certifikované systémem PEFC respektujícím zásady trvale udržitelného hospodářství při zachování biodiverzity, ošetřené PNZ oleji na přírodní bázi. Díky Lesnímu světu jsou vzdělávacími prvky ročně osázené desítky městských i přírodních lokalit po celém Česku.